Sorting by

×
BiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve SağlıkYaşam Tarzı

Geceleri Işıklı Ortamda Uyumak Kalp Sağlığına Zarar Verebilir

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, geceleri ışıklı bir odada uyumanın kişinin kalp sağlığına zarar verebileceğini buldu. Araştırmada sadece bir gece bile hafif aydınlatılmış odada uyumanın gece boyunca nabzı arttırdığını ve sabahları insülin direncinde yükselmeye neden olduğunu buldu.  

Daha önceki çalışmalarda gece ışığının sirkadiyen ritmi nasıl bozduğunu ve bu bozulmaların kişinin kanser , kalp hastalığı ve obezite riskini artırabileceğine odaklanılmıştı.

Yeni araştırmada ise 20 sağlıklı genç yetişkin alınarak 2 gruba ayrıldı. Bu gruplardan birincisi 2 gece loş ışıkta (3 lüks), diğer grup ise bir gün zayıf ışıkta, ikinci gün orta ışıkta (100 lüks) uyku laboratuvarına alındı.

Araştırmanın yardımcı yazarı Daniela Grimaldi, daha parlak ışığa maruz kalan katılımcılarda nabzın arttığını gözlemledi. Gece boyunca kalpte artan stres, kişinin kardiyo-metabolik sağlığını uzun süreçte bozuyor olabilir.

“Orta ışıklı odada uyuyanların kalp hızının arttığını gösterdik. Uyuyor olsanız bile otonom sinir sisteminiz aktif oluyor ki, bu oldukça kötü. Genelde kalp hızı ve diğer kardiyovasküler parametreler gece boyunca düşük ve gündüzleri yüksektir,” diyor Grimaldi.

Ayrıca araştırmacılar orta ışıkta uyuyanların insülin direncinin yükseldiğini gözledi. Araştırmanın kıdemli yazarı Phyllis Zee, elde edilen bu bulguların gece ışığı maruziyetinde gözlenen yüksek diyabet görülen araştırmalarla ilişkili olabileceğini düşünüyor.

“Buna neyin neden olduğunu açıklamada gösterdiğimiz mekanizma temel olabilir. Bu mekanizmasnın glukozu regüle etme kabiliyetinizi etkilediğini gösterdik,” diye ekliyor Zee.

Orta ışıkta kardiyometabolik değişimler olmasına rağmen iki ışık koşulu arasında uyku kalitesine dair sübjektif farklar görülmedi. Ayrıca iki uyku koşulu arasında melatonin salgısında da fark görülmedi.

Bununla beraber araştırmacılar daha parlak ışık altında bölünmüş uykuda da artma görülmediğini belirtiyor. Uyku mimarisine dair en büyük fark ise oda ışığı altında, N2 periyodunda büyük bir artış gözlenirken, SWS(yavaş dalga uykusu) ve REM uykusu yüzdesinde düşüş olmasıydı.

Zee, bu çalışmanın oldukça küçük olmasına rağmen, oda ışığı maruziyetinde oluşacak fizyolojik değişimlerin hemen fark edilemeyeceğini belirtiyor. Zee gece ışığının olabildiğince zemine yakın tutulmasını ve beyaz veya mavi ışıktan kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Çünkü beyaz veya mavi ışık oldukça uyarıcı özelliğe sahiptir.

Araştırma PNAS dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Northwestern University

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Geceleri Işıklı Ortamda Uyumak Kalp Sağlığına Zarar Verebilir - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu