Bilim

Gaziantepli öğrenciler CERN eğitim programında

Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, okul olarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’de eğitim alan ilk Türk ekip oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak ile Orhun Uçak ve Berkay Alkan adlı öğrencilerin ilk Türk ekibi olarak programa katıldığını duyurdu. Katılımcılar, maddenin temel bileşenleri hakkında, evrenin bazı sırların nasıl çözüleceğini düşündürebilmek amacıyla dünyanın en gelişmiş ve güncel laboratuvarı olan CERN’de bir hafta süresince Türk akademisyenlerden eğitim aldı.

CERN’de yerin 126 metre altındaki Atlas algıcına (dedektör) inerek ancak resimlerden görülebilen “devasa ve akıl almaz” teknolojiyi yerinde görüp Türk ekibinden eğitim alma fırsatı buldu. Devamı için burayı tıklayınız 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu