Sorting by

×
ArkeolojiBilimÜtopya

Eski Mısır El Yazmaları Sonunda Çözüldü

giza piramitleri

İki Avustralyalı araştırmacı, Macquarie Üniversitesi’nden Malcolm Choat ve Sydney Üniversitesi’nden Iain Gardner, kendilerinden önceki araştırmacıların on yıllar süren çabalarından sonra, eski Mısır el yazmasını çözmede başarıya ulaştı. Basın mensuplarıyla yapılan toplantıda, bu el yazmalarının aslında dini ritüelleri yapanların bir el kitabı olduğunu ve bu sebepten çevrilmiş metnin “Ritüel Gücün Mısır El Kitabı” olarak yayınlandığını açıkladılar.

Kimse el yazmasının nerede bulunduğunu bilmiyor, fakat konu üzerine çalışmış çoğu akademisyen, yaklaşık 1.300 yıl önce İslâm öncesi Yukarı Mısır’da yaşamış olan biri tarafından yazılmış olduğunu düşünüyor. Daha sonra el yazmalarını 1981’de Macquarie Üniversitesi’ne satan bir antika satıcısı, 1970lerin sonunda veya 1980lerin başında bu yazmalarla karşılaşmış. O zamandan beri, çeşitli araştırmacılar bu metni okumaya çalışmışlarsa da hiçbiri şu ana kadar başarılı olamamış. 20 parşömen kağıttan oluşan metin Koptik dilde yazılmış; araştırmacılar 27 büyü, muhtelif dualar ve çizimlerden söz ediyorlar. Takımın raporuna göre, öyle görünüyor ki, daha sonra yazmalarda bütün haline getirilmiş belgeler, öncesinde iki ayrı metin olarak tasarlanmış.
Araştırmacılar yazmalarda, aşk büyüleri, kötü ruhları uzaklaştırmak için yollar, -mesela günümüzde weil hastalığı olarak bilinen bir hastalığın tedavisi gibi- rahatsızlıkların nasıl tedavi edileceğine dair fikirler buldu. İsa ve Sethianlara– Adem ve Havva’nın üçüncü oğluyla özdeşleştirilen dinî gruplara ve daha önce bilinmeyen bir karakter, tanrısal bir figür olan Baktiotha ile özdeşleştirilen başka dinî gruplara dair, sayısız referans buldular. Yakarışlarda değişik konuların bir arada oluşundan, iki araştırmacı belgenin, dönemin halkı için bir geçiş döneminin temsili olabileceğini iddia ediyor. Aynı zamanda, metni yazan ya da kullanan kişinin muhtemelen bir papaz ya da keşiş olmadığını ( o zamanlar bölgede yaşayan çok sayıda Hristiyan vardı), daha çok, insanların istek ve amaçlarına ulaşmalarında el yazmasını bir araç olarak kullanan okur yazar tipte bir kimse olduğunu iddia ediyorlar. Bazı örnekler, bir kişinin işte daha başarılı olmasına yardım etmek için veya başkalarıyla iyi anlaşmayı kolaylaştıracak büyüler içeriyor. Bir büyü, bir kişinin bir başkasını emri altına almasını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

 mısır büyü kitabı

Haber Kaynağı:   http://phys.org/news/2014-11-ancient-egyptian-codex-deciphered.html

Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu