Sorting by

×
AstronomiBilimDeneyselFizikİlginç BilimUzay-Zaman

En İyi 6 Yeraltı Bilim Laboratuvarı

Evreni görüntülemek için astronomlar dünyada ve uzayda bulunan teleskopları kullanıyorlar. Bu sayede galaksileri, nebulaları, dış gezegenleri ve pek çok gök cismini görüntüleyebiliyorlar. Fakat, evrenin görünmez kuvvetleri, örneğin nötrinoları ve karanlık maddeyi görüntülemek için farklı bir yaklaşım izliyorlar, yeraltına gidiyorlar. Yeraltında bulunan gizli ve özel bilim laboratuvarlarını öğrenmek için bu haberimizi okuyabilirsiniz.

Yeraltında olmak bilim adamlarına, Dünya’ya giren parçacıklardan gelen gürültüler veya kozmik ışınlardan gelen ve diğer arkaplan radyasyonundan koruma sağlıyor.

Ya da yeraltında eski madenleri değerlendirerek, nükleer yakıt üzerinde çalışıyor ya da tünellere parçacıklar hızlandırıcıları döşüyorlar .

Yeraltı Bilim Laboratuvarları iki kıtaya yayılıyor evrenin sırlarına ışık tutuyor. İşte yeraltındaki en iyi bilim laboratuvarları :

 

6. SNOLAB

Madencilerde aynı yeri paylaşan SNOLAB ( Sudbury Nötrino Gözlemevi) yerin 2 km altında Sudbury’deki Vale Creighton Madeni’nde  çalışıyor. Kanada’da bulunan madende madenciler nikel çıkarırken, SNOLAB’taki bilim adamları astroparçacık fiziğiyle uğraşıyorlar.

Karanlık madde ve pek proje üzerinde çalışan laboratuvar deneylerini işte bu madende yapıyor. SNOLAB’ taki Picasso deneyinde WIMP(kütleyle zayıf etkileşim parçacığı) adı verilen karanlık madde parçacığı freon damlacıklar kullanılarak tespit edilmeye çalışıyor. Karanlık maddenin aslında evrenin % 22’lik bir kısmını oluşturduğu düşünülüyor. Geri kalan % 74’ü karanlık enerji iken , sadece % 4’ü maddeden oluşuyor. Şimdilik gözlemlediğimiz kısmı da zaten bu % 4 madde.

Yakında açılacak Kriyojenik Karanlık Madde Deneyi ile WIMP avlamak için germanyumdan katı hal dedektörü yapılacak.

SNOlaboratuvarı

5. CERN

Dünya’nın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısına sahip CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) yerin 175 metre altında bir seri halinde parçacık hızlandırıcılara sahip. 27 km uzunluğunda magnetize bir halka iki yönden ışın yollayarak parçacıkları inanılmaz bir şekilde ışık hızına yakın hızda çarpıştırıyor. Çarpışmalar bu manyetik halkanın etrafında bulunan dört detektöre yakın yerlerde yapılıyor. Son yıllarda tanrı parçacığı (Higgs) deneyi nedeniyle oldukça ilgi çeken yeraltı laboratuvarında binlerce bilim adamı çalışıyor. Evrenin nasıl oluştuğunu cevap arayan fizikçiler için CERN bir bilim tapınağı sayılabilir. Yeraltında bulunan kayalar sayesinde LHC 50 ila 100 metre arasında güvenle yalıtılıyor.

cern

4.MINOS

Minnesota’da bulunan yaşlı demir madeni evrendeki temel parçacıklar hakkın bilgi edinmek için mükemmel bir yer aslında. Yerin 800 metre altında nötrinolar ve karanlık madde için birkaç dedektör yerleştirilmiş durumda.

2011 yılında MINOS nötrino deneyinde bu bilimsel laboratuvar nötrinoların bir çeşitine varlığına dair bir kanıt buldu. Nötrinolar yüksüz ve nerdeyse kütlesiz parçacıklar ve üç türleri mevcut elektron, müon ve tau.Bu laboratuar müon nötrinolarının elektron nötrinolarına dönüştüğünü gözleyen iki laboratuvardan biri.

neutrino-minos-deneyi-6

3. Gran Sasso Ulusal  Laboratuvarı

1400 metre kayayla kaplı Gran Sasso Ulusal  Laboratuvarı nötrinoların varlığını tespit etmeye adanmış bir bilim laboratuvarı. Laboratuvar L’Aquila ve  Teramo arasındaki otoban tünelinin arkasında inşa edilmiş ve Roma’dan 120 km uzaklıkta.

Bu laboratuvarda daha önce yapılan testte parçacıkların ışıktan hızlı gittiği düşünülmüştü. Sonrasında ise fiber optik sistemde bir problem olduğu anlaşıldı.

gran-sasso-nötrino lab

2. Büyük Yeraltı Zenon Dedektörü

Güney Dakota’ da Blakc Hills’ in 1,6 km km arkasına gömülen dedektör karanlık madde deneyi yapıyor. Deneyin kalbinde ise 370 kg’lık sıvı zenon dedektörü parçacık tespiti için kullanılıyor.

İlk sonuçlar Ekim 2013’ de yayınlandı ve karanlık maddeye ilişkin hiçbir kanıt olmadığı söylendi. Deneyin yine de birkaç yıl daha devam edeceği belirtildi. Bilm insanları halen WIMP ile ışık ve elektron etkileşimi olduğunda dedektörde göreceklerini düşünüyorlar. WIMP zenon atomuna dokunduğunda dedektörlerde foton görülecek.

zenon dedektörü

1.Kanada Yeraltı Atom Enerjisi Araştırma Laboratuvarı

Nükleer yakıt elde etmek her zaman tehlikeli bir iş olsa da tıp teknolojileri ve başka teknolojiler için yararlı olması nedeniyle halen vazgeçilmez. Yeraltı Araştırma Laboratuvarı’ndan düşük geçirgenlikli kaya kütlesi içinde yakıtı depolamak için yöntemler deniyor.

Yerin 440 metre altında yer alan laboratuvar kayaların kazındıktan sonra nasıl şekil değiştirdiğini ve yer altı suyunda ne nükleer ürünler oluştuğunu gösteriyor. Deneyinde birinde 46 km ve 3,5 metre çapında kayada tünel açılarak deformasyon incelendi. Diğer bir deney ise tünelin nasıl kapatıcı olduğunu gözlemliyor.

yer altı araştırma laboratuvarı

 

Sizce hangisi en çok ilginizi çeker ?

Kaynak : http://www.livescience.com/42222-cool-underground-labs.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. çok guzel bir site kurmuşsunuz.. ben genetik bilim laboratuvarlarını merak ediyorum. bilginiz varmı? varsa bununla da ilgili birşeyler yazarsanız sevinirim. insanlık tarihini nerede nasıl kimler araştırıyor bilgi verebilirmisiniz.

    1. İnsanlık tarihiyle ilgili araştırmalar antropoloji bilim dalını ilgilendiren şeyler genelde. Fakat belki dünyanın en iyi genetik bilim laboratuvarlarıyla ilgili bir yazı ilerde yapabiliriz.

  2. Belki hayal(kabul ediyorum bunda bilim kurdu filmlerinin ve dizilerinin büyük bir payı var) ama böyle bir yerde çalışmak için neler yapmam, nerede okumam gerekiyor? Detaylı bir bilgi verebilirseniz veya türkçe ya da ingilizce bir kaynağa yönlendirirseniz çok sevinirim.

    1. Hayal kurmak iyidir, hayaller olmasa gerçekler olmaz. Bunun gibi yerlerde çalışmak için ilgili bir bilimsel konuda eğitim almak gerekir. Bu konularla ilgili çalışmalar için uluslararası ortak çalışmalar yürüten üniversitelerimizi araştır. Sonrasında bu gibi yerlerde çalışmak bir hayal olmaktan çıkabilir. Bilkent,ODTÜ,Koç,Boğaziçi,Sabancı Anadolu Üniversitesi vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu