Sorting by

×
ElektronikGenelHaberlerTeknoloji HaberYeni İcatlar

Elektrikli Kaykay 32 km Hız Yapabiliyor

Bu elektrikli arazi kaykayı, kaykaycısını plajlara,ormanlara,yollara götürüyor ve saatte 32 km’ ye kadar hız çıkabiliyor. 32 km ile gitmekse, eğer kaykay üzerindeyseniz yokuş aşağı son sürat gitmeye benziyor. 36 voltluk pili 800 watt’ lık motoruyla 150 kg’ ya kadar herkesi taşıyabiliyor.Esnek dingilleri 8 derecelik dönüşlere imkan veriyor. Sürücü kablosuz dijital doğrusal teknolojili özel bir kumanda ile elektronik frenleme yapabiliyor. Ayrıca kaykaycı kaykaydan indiğinde otomatik olarak duruyor. 10,25 ” boyutunda ve longboard tarzında olanelektrikli kaykay 12 tabaka akçaağacında gövdesiyle taş gibi. 29,5 kg olan kaykay gayet büyük gözüküyor. 16 km menzile sahip olan kaykay, 4 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıca hız limiti 16,24 veya 32 km’ye ayarlanabiliyor. 16 yaş üstü kullanım için tasarlanan kaykay çok eğlenceli ve havalı gözüküyor.

Amerika satış fiyatı 750 dolar kaykayın , asfalt için olan versiyonu ise 550 dolar.

Yıllardır kaykay sporuna gönül vermiş biri olarak, elektrikli kaykay buluşunu gerçekten denemek isterim. Kaykay sporu gerçekten artık Türkiye’ de gelişmeye başladı. Gerçek Bilim ekibi her zaman alternatis sporları desteklemeye devam ediyor. Her zaman dediğim gibi ; ” Kay gitsin, ömür bitsin ”

 

Hepsiburada.com sitesinde artık satılmaya başlayan elektrikli kaykay için verilen bilgi.

Avrupa’da ve Amerika’da bugünlerde çok popüler olan elektrikli kaykayların satışı ülkemizde de başladı. Elinizdeki kablosuz kumandası gaz ve fren görevi görürken klasik kaykaylarda yapıldığı gibi vücudunuzla kaykaya yön veriyorsunuz.

Aşırı dozda adrenaline sebep olan elektrikli kaykayları sürmek çok eğlenceli. Fakat ister spor amaçlı ister ulaşım amaçlı olsun (trafikte değil) mutlaka kask ve diğer güvenlik ekipmanlarının takılması gerekiyor. Kask için bisiklet kaskı yeterli olacaktır. Diğer ekipmanlar dizlik, bileklik ve arazide kullanacaksanız uygun bir ayakkabı olmalıdır.

800 Watt motor gücündeki model ile saatte 30 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor. Bu güçlü aletleri yönetmek için en az bir ay antreman yaparak alışmak gerekiyor. Bir ay sonra ise zaten bağımlılık yapıyor ve güvenli bir şekilde binmeye başlıyorsunuz.
Elektrikli kaykalar kabaca 1 adet motor, şarj edilebilir piller, gaz kumandası ve elektronik kontrolörden ibaret. Elektronik kontrolör ABS fren sistemini, güvenli bir şekilde hızlanmayı ve emniyeti sağlayan başka özellikleri de yönetiyor. Bunlardan bazıları:

1. Üstünde insan yani ağırlık yoksa kumandanın gazına bassanız bile kaykay yerinden kımıldamıyor.

2. Başkasının kumandası aynı frekansta çalışsalar bile sizinkiyle karışmıyor.

3. Bir anda frene basarsanız (kumanda tetiğini ileri iterseniz) aniden ve sertçe değil yavaş yavaş duruyor. Otomobillerden tanıdığımız ABS fren sistemi üstünden düşmeyeceğiniz şekilde çalışıyor.

4. Diyelim gaza geldiniz ama elinizdeki kumanda gaza gelmiyor. Arabada olduğu gibi kaykayın bir anda hızlanmanıza izin vermiyor. Yavaş yavaş, sindire sindire hızlanıyor.

5. Üstünden indiniz ve arkadaşınızla konuşmaya daldınız. 5dk. sonra kumanda kendini kapatıyor. Amaç pil tasarrufu ve unutmuş olmaya karşı önlem. 10 dk. sonra da aynı sebeplerden dolayı kaykay kendisini kapatıyor.
Bizim düşünmek zorunda olduğumuz tüm tehlikeleri biraz olsun içindeki işlemci (çip veya elektronik beyin vb. de diyebiliriz) ile bize hazır sunan elektrikli kaykaylar dikkate değer buna benzer teknik özellikleriyle karşımıza eğlenceli oyuncaklar olarak çıkıyorlar.

800 Watt All Terrain
Arazi tipi lastikleriyle engebeli arazi dahil her türlü yolda kullanılır.

Motor gücü: 800 Watt Teknik Özelikleri:
Pil kapasitesi: 36V 12AH
Şarj olma süresi: 3-6 saat
Şarj Girişi Voltajı: 90-250V
Hız: <32km/h
Tam şarj ile katettiği maksimum yol: 29km
Yük kapasitesi: maksimum 135 kg.
1 Yıl İthalatçı Garantisi vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak :  http://www.hammacher.com/Product/Default.aspx?

Elektrikli kaykayı artık buradan satın alabilirsiniz.
http://www.hepsiburada.com/liste/800-watt-elektrikli-kaykay-all-terrain/productDetails.aspx?productId=sporrisusyo13&categoryId=27074473

http://www.hepsiburada.com/liste/900-watt-fircasiz-motorlu-elektrikli-kaykay/productDetails.aspx?productId=sporrisusyo38&categoryId=27074473&SKU=SPORRISUSYO38&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dsporrisusyo38%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253delektrikli%255cu0020kaykay%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

sku=11913

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu