Sorting by

×
Tıp ve SağlıkÜtopya

Dünya’nın İlk Kafa Nakli Ameliyatı Çinli Hasta’da Yapılacak

Normalde Aralık 2017’de yapılması planlanan kafa nakli ameliyatı 2018’e ertelendi. Rus gönüllü Valery Spiridonov ameliyata girmekten vazgeçtiğini duyurdu. Spiridonov kas erimesi hastalığı nedeniyle 2 yıl öncesinde vücut nakli ameliyatı ya da diğer tabiriyle kafasını başka bir vücuda nakletmek için gönüllü olmuştu. Fakat doktor tekrar yürüyebilmesi ve normal bir hayata kavuşması için söz veremediğinden bu kararından vazgeçti.

Spiridonov daha önce test edilen çelik implant gibi yöntemleri tercih edeceğini belirtti.

Nörocerrah Sergio Canavero,  operasyonun “Çinli bir hasta” ile yapılacağını belirtti. Ayrıca operasyonda meslektaşı Harbin Medical Üniversitesi’nden Dr. Xiaoping Ren ile yan yana çalışarak , operasyonu Çin’de yapacağını duyurdu. Metotları nedeniyle sürekli eleştirilen Dr. Canavero, ameliyatın getirileri bakımından oldukça olumlu düşünüyor.

Farelerde İşe Yaradı

Dr. Canavero, yaptığı araştırmalarda, 9 farenin spinal kordlarını tekrardan bağladığını belirtiyor. Spinal kordlar yine Dr. Canavero’nun özel yapıştırıcı polietilen glikol ile birleştirildi. Dr. Canavero aynı materyalin bağışlanan vücutu, başla birleştirebileceğine inanıyor.

Dr. Canavero diğer bilim insanlarının yaptığı eleştirilere cevap olarak; “Kendilerini uzman varsayan başı kişiler , bizim bu işte tecrübemiz olmadığını söylüyor çünkü onlar bu prosedürü hiç yapmadılar. Onlar bunun asla yapılmamasından yanalar. Biz ise ABD,G.Kore ve Çin’den bilim insanları, uzmanlardan oluşan ekiplerle çalışıyoruz. Hazır olduğumuzda herkesi bilgilendireceğini, bunu yapacağız,” diyor .

Kaynak : https://sciencr.com/the-worlds-first-head-transplant-will-be-carried-out-on-a-chinese-patient/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dünya’nın İlk Kafa Nakli Ameliyatı Çinli Hasta’da Yapılacak - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu