Sorting by

×
GenelHaberlerREKLAM

Dünyanın En Zengin 25 İsmi Corona Virüsü Boyunca Servetlerine 255 Milyar Dolar Ekledi

Corona Virüsü tüm dünyayı etkisi altına alırken dünya genelinde ekonomik büyüme sekteye uğradı. ABD, İngiltere ve Fransa gibi güçlü ekonomiler ilk çeyrekte negatif büyüme rakamları açıklarken, dünyanın en zenginleri ise virüsten etkilenmemiş görünüyor. 

Forbes’ta yayınlanan makaleye göre süper zenginler, iki ay önce olduğundan çok daha zengin. Forbes’un dünya milyarderleri listesindeki en varlıklı insanların yirmi beşi, corona virüsünün ABD borsasını vurmasının öncesine göre 255 milyar dolar daha zengin.

En Büyük Kazancı Zuckerberg Elde Etti

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu grubun en büyük dolar kazananı konumunda. Facebook hisseleri son iki ay içinde yaklaşık % 60 arttı ve 22 Mayıs Cuma günü rekor bir seviyeye ulaştı. Şimdi 86.5 milyar dolar değerinde servete sahip olan Zuckerberg, dünyanın en zengin dördüncü kişisi oldu. 36 yaşındaki Zuckerberg, bu servetiyle Warren Buffett, Inditex’in kurucusu Amancio Ortega ve Oracle kurucu ortağı Larry Ellison’dan artık daha zengin.

Facebook son dönemde geliştirdiği kripto para Libra ile finans dünyasının tekrar gündemine gelmiş, hükümetlerin ve merkez bankalarının Bitcoin’e kuşkulu yaklaşımı ise şirketi Bitcoin’den uzaklaştırarak dolar, euro ve pound tabanlı kripto paralar geliştirmeye yöneltmişti. 

Amazon Hisseleri Yüzde 29 Artış Sağladı

Dolar cinsinden ikinci büyük kazancı, aynı zamanda dünyanın en zengin adamı, Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos elde etti. E-ticaret devinin hisseleri, koronavirüs fiziksel perakendecileri kapattığı için artan talep üzerine gözyaşı üzerinde devam etti. Amazon hisseleri 23 Mart’tan bu yana % 29 arttı. Cuma gününün sonunda Bezos, 146,9 milyar dolarlık bir servete ulaştı. 

Yüzde bazında en büyük büyüme ise, Çin’in ikinci büyük çevrimiçi pazarının (Alibaba’nın arkasında) Pinduoduo’nun kurucusu Colin Zheng Huang elde etti. Kullanıcıların alışverişlerini arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaştığı sosyal alışveriş modeli ve tüketicilere sübvansiyonlu fırsatlar sunan agresif bir kampanyayla desteklenen Pinduoduo’nun hisseleri 23 Mart’tan bu yana neredeyse iki katına çıktı. 40 yaşındaki kurucusu ve CEO’su Huang, servetine 17.9 milyar dolar ekledi; şu anda 35,6 milyar dolar servetiyle Çin’in üçüncü en zengin kişisi haline geldi. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu