Genel

Dizüstü Bilgisayarın Pil Ömrünü Nasıl Uzatırsınız: Gücünüzü Uzatmak İçin 8 İpucu

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin eskisi kadar uzun süre dayanmadığını mı düşünüyorsunuz? Yalnız değilsin. Piller zamanla şarjlarını kaybetme eğilimindedir ve sonunda değiştirilmeleri gerekir. Ancak, dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu blog gönderisinde, pilinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak 8 ipucunu tartışacağız!

Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz sekiz şey var.

Dizüstü bilgisayarın pilini temiz tutun

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri temiz tutmaktır. Pilin üzerinde zamanla toz ve kir birikebilir ve bu, şarjının daha çabuk bitmesine neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınızın pilini temizlemek için yumuşak bir bez veya fırça kullanarak üzerinde birikmiş olan kiri veya pisliği temizlemeniz yeterlidir.

Aşırı sıcaklıklardan kaçının

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın bir başka yolu da aşırı sıcaklıklardan kaçınmaktır. Bu, dizüstü bilgisayarınızı sıcak bir arabada veya doğrudan güneş ışığında uzun süre bırakmamanız anlamına gelir. Aşırı soğuk da pilinize zarar verebilir, bu nedenle onu donma sıcaklıklarına da maruz bırakmaktan kaçınmak en iyisidir.

Ekranın parlaklığını azaltın

Bir dizüstü bilgisayarda pil gücünden tasarruf etmenin en kolay yollarından biri ekranı karartmaktır. Parlaklığı azaltarak pil ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz. Çoğu dizüstü bilgisayarda, ekranı odadaki ortam ışığına göre ayarlayacak otomatik parlaklık özelliği bulunur. Dizüstü bilgisayarınızda bu özellik yoksa, “Ekran” ayarlarına girerek parlaklığı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar yazılımını güncel tutun

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın en iyi yollarından biri, yazılımını güncel tutmaktır. Bu yalnızca genel performansı iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eski sürümlerde bulunabilecek potansiyel pil boşaltma sorunlarını da çözebilir. Güncellemeleri kontrol etmek için dizüstü bilgisayarınızın ayarlarını açmanız ve “güncelleme” veya “yazılım” bölümünü aramanız yeterlidir. Oradan, herhangi bir güncelleme olup olmadığını görebilmeniz ve gerektiğinde bunları yükleyebilmeniz gerekir.

Çok fazla program çalıştırmaktan kaçının

Bilgisayarınız birden çok programa güç sağlamak için fazla mesai yaptığında pili ciddi şekilde zorlayabilir. Yükü hafifletmek için aktif olarak kullanmadığınız programları kapatmayı deneyin. Bu, dizüstü bilgisayarınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olacak ve umarız pilin bitmesi nedeniyle beklenmeyen kapanmaları önleyecektir.

Aşırı şarjdan kaçının

Aşırı şarj, pilinizin genel ömrünü kısaltabilir ve daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınız prize takılıyken ve şarj olurken, pil %100’e ulaşır ulaşmaz fişini çekin. Bu noktadan sonra şarj olmasına izin vermek size herhangi bir ekstra fayda sağlamaz ve yalnızca pilinizin ömrünü kısaltmaya hizmet eder.

Güç kullanımınıza dikkat edin

Gereksiz programları kapatmakla aynı şekilde, genel güç kullanımınıza da dikkat etmek iyi bir fikirdir. Çoğu dizüstü bilgisayarda, herhangi bir zamanda ne kadar güç kullandığınızı izlemenize yardımcı olabilecek yerleşik araçlar bulunur. Hangi etkinliklerin pili en çok tükettiğini anlayarak, alışkanlıklarınızda değişiklik yapabilir ve bu süreçte dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz.

CPU saat hızını azaltın

Dizüstü bilgisayarınız çok çalışırken, talebe ayak uydurmak için CPU saat hızı artacaktır. Bu, pilinizin normalden daha hızlı bitmesine neden olabilir. Bunu dengelemek için, en yüksek performansa ihtiyaç duymayacağınızı bildiğiniz halde CPU saat hızını düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm

Bunlar, dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmaya yardımcı olacak birkaç ipucu. Bu basit yönergeleri izleyerek, umarız dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrünü uzatabilir ve ondan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Yeni bir uzun ömürlü dizüstü bilgisayar yatırımı yapmak istiyorsanız, Huawei resmi web sitesini kontrol edebilirsiniz, şimdi matebook yılbaşı fırsatları var, daha iyi bir Huawei dizüstü bilgisayarı daha uygun fiyata satın alabilirsiniz!

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu