Sorting by

×
Bilimsel GelişmeKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Diş Minesinden Daha Güçlü Yapay Diş Minesi Üretildi

İnsan vücudundaki en sert doku diş minesi(enamel) olduğundan, mühendisler açısından bu dokuyu üretmek oldukça zordur. Rusya ve Mısır’dan bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada, enamelde yer alan doğal mineralin karışımıyla oynanarak doğala benzeyen bir diş kaplaması üretildi. Yeni geliştirilen diş kaplaması normalden daha güçlü bir diş dayanım sağlayabiliyor.

Yeni geliştirilen diş kaplamasında hidroksiapatit başlangıç noktası olarak alındı. Bu bileşik kemik dokusu ve de insan ve hayvanlardaki mineralli dokunun ana bileşenini oluşturuyor. 

Araştırmacılar hidroksiapatiti kemik onarmada görev alan doğal aminoasit kompleksleriyle katkı sağladı. Sonrasında bu mineralleşmiş tabakası aynı doğal diş minesi gibi özellikler göstermeye başladı.

Bilim insanların kimyasal görüntüleme, alan emisyon elektronu ve atomik kuvvet mikroskobu kullanarak yeni malzemenin özelliklerini araştırdı. Mineral tabakanın 300 ila 500 nm kalınlığında apatit kristallerinden oluşan nanokristal yapısına yani doğal enamelin yapısına benzediği görüldü. Asıl önemlisi yeni kaplamanın doğal diş minesinden bile daha sert bir yapıya ulaştığı görüldü.

“Nanokristalleri, diş minesinin apatit nanokristallerinin dizilmesini kopyalayan biyomimetik mineralize bir katman oluşturduk. Ayrıca, tasarlanan hidroksiapatit tabakasının, doğal mineninkini aşan bir nanosertlik ürettiğini bulduk,” diyor Pavel Seredin.

Her ne kadar diş minesi çok sağlam bir kaplama olsa da zarar görmesi çürük ve bozulmaya neden oluyor. En önemli dokulardan biri olsa diş minesi rejenere olamıyor. Bu nedenle diş minesi onarmak için kök hücreleri lazerle uyarma veya peptitli diş macunu gibi çözümler üretilmeye çalışılıyor.

Araştırma, Engineering dergisinde yayınlandı 

Kaynak: Ural Federal Üniversitesi

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sağlam bir kaplamayla beraber, oldukça kaygan (teflon gibi) bir maddenin geliştirilmesi halinde, dişleri aralık bırakmadan kaplayarak, diş macunu ve fırçasına gerek bırakmayacak, dişler de meydana gelen çürükler olmadan kendi kendini temizleyebilecektir. Gelecekte, anahtar teslim tedavileri daha çok görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu