Biyolojiİlginç BilimKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Diş Çürümesini Engelleyen Modifiye Peptit Geliştirildi

Diş çürümesi çoğumuz için acı verici bir problemdir. Normalde diş çürümelerinde, ya dolgu yapılır, ya da diş kurtarılamayacak durumdaysa çekilir. Çin’den araştırmacılar, dişlerde çürük oluşmasını engellemek için, yeni peptit tabanlı bir kaplama üretti.

Normalde tükürük(salya) dişlerde çürükler için doğal bir koruyucudur fakat özellikle yüksek şekerli fast food tarzı beslenme nedeniyle dişlerde çürüme olabilmektedir. İşte yeni araştırmada salyadaki bazı antimikrobiyal peptitlerin yardımına başvuruldu.

Uygulanan bu madde H5 olarak biliniyor ve dişlerdeki bakteriler ve mantarları öldürecek koruyucu bir film oluşturuyorlar. İşte bu fonksiyonu sağlamak için, peptitin sonuna fosfoserin grubu eklendi. H5 ortamda daha fazla kalsiyumla etkileşerek diş minesi onarma kabiliyetini arttırıyor.

Araştırmacılar insan dişinin kesitlerini kullanarak modifiye peptit ve doğal H5’i kıyasladılar. Geliştirilmiş H5 peptitin dişlerde mineral göçünü engellediği ve diş yüzeyine daha iyi tutunarak bakteriyel biyofilmlern oluşmasını engellediği ve bakterileri öldürdüğü görüldü. Yani doğal versiyona kıyasla modifiye H5 diş minesi kaybını engelliyor ve daha başarılı bir performans sergiliyor.

Ekip sentezlenen bu peptitin dişlere jel veya cila formunda bir kaplama gibi uygulanabileceğini belirtiyorlar. Eğer diş fırçaladıktan sonra kullanılırsa, çürüklerin oluşumuna karşı uzun süreli koruma sağlayabileceği belirtiliyor.

Son yıllarda diş çürümesini engellemek için yeniden mineralleştirici diş fırçası,probiyotik haplar, diş onaran haplar gibi bir çok ürün geliştirilmeye çalışılıyor. Bu çalışmada diş çürüğünü engelleme üzerine yapılmış benzeri çalışmalardan biridir.

Yeni araştırma ACS Applied Materials and Interfaces dergisinde yayınlandı.

Kaynak : American Chemical Society

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.