Sorting by

×
Doğa ve ÇevrePaleontoloji

Dinozorlardan Önceki Baskın Predatör : Timsahların Atası Carnufex

carnufex

Kuzey Amerika’da dinozorlar kıtaya gelmeden önce baskın predatör(avcı hayvan) koltuğunda muhtemelen şimdi en eski atası keşfedilmiş olan timsah oturuyordu. Carnufex carolinensis, nam-ı diğer Carolina Kasabı yaklaşık 3 metrelik boyunu sergilemek istercesine arka ayakları üzerinde yürüyordu. Besin zincirinin tepesinde yer alan bu canlı, zırhlı sürüngenler ve memelilerin erken akrabaları gibi Kuzey Carolina ekosistemindeki daha küçük canlılarla besleniyordu.

Carnufex‘i çıkardıkları yer Kuzey Carolina’daki Pekin Oluşumu denilen 231 milyon yıl önce (Geç Trias’ın başlangıcı) oluşmuş sediment. O zamanlar süper kıta Pangea’dan  ayrılmaya başlamış olan sıcak, nemli ve ekvatoryal bir bölge. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi ve Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müze’si’nden paleontolojistler Carnufex‘in kafatası, omurga ve üst ön ayağını çıkardılar. Kafatası parçalanmış halde olduğu için son görüntüleme teknolojisi (yüksek çözünürlüklü yüzey tarayıcı) kullanılarak ve kayıp parçaları doldurmak üzere yakın akraba türlerin kafataslarından yararlanarak  Carnufex‘in kafatasının üç boyutlu modelini elde etmeyi başardılar.

 “Bu dönemden kalan fosiller çok önemli, çünkü günümüze kadar soylarını timsah ve kuş olarak sürdürüp hayatta kalan crocodylomorph ve theropod dinozorlar ilk bu dönemde görülüyor.” diyor NC State’te yardımcı profesör Lindsay Zanno. “En eski ve büyük crocodylomorph olan Carnufex‘in keşfi de Pangea’da karasal predatörlerle ilgili yeni bilgiler veriyor.”

 “Carnufex‘in ardındaki hikayeyi çözene kadar, Kuzey Amerika’daki dinozor saltanatından önceki predatör rekabetine timsah atalarının da dahil olduğu açık değildi,” diye ekliyor Lindsay Zanno.

Trias dönem biterken (bu da 250 milyon yıl önce oluyor) bu predatörlerin soyu tükendi, sadece küçük cüsseli crocodylomorphlar ve theropodlar hayatta kaldı. Predatör dinozorlar sonraki 135 milyon yıl boyunca baskın predatör rolünü oynamak üzere sahneye çıktı.

“Theropod dinozorların yanında, modern timsahların ataları günümüzün tilki, çakal gibi küçük vücutlu hayvanların rolünü oynamaya başladı.” diyor yardımcı yazar Susan Drymala.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150319080348.htm

Araştırma Referansı :

  1. Lindsay E. Zanno, Susan Drymala, Sterling J. Nesbitt, Vincent P. Schneider. Early crocodylomorph increases top tier predator diversity during rise of dinosaurs. Scientific Reports, 2015; 5: 9276 DOI: 10.1038/srep09276
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu