Sorting by

×
ArkeolojiPaleontolojiÜtopya

Çindeki Bölgede Bulunan Dinozorlar Pompeiideki Gibi Taşlaşmıştı

Çin’de bir göl yatağında bulunan dinozor, memeli ve erken dönem kuşlarının fosilleri inanılmaz derecede iyi korunmuş. Buna rağmen bilim adamları bu fosillerin nasıl bu kadar iyi korunduğunu merak ediyordu.İşte bu fosillerin ve sedimentlerin (çökelti) analizi ile bu bölgede yaşayan hayvanların aynı Vezüv yanardağ infilakıyla taşlaşan Roma kenti Pompeii’dekine benzer şekilde kavrulup taşlaştığı düşünülüyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden minerolog George Harlow, Nature Communications’da yayınlanan makalede yer alan bir yazar olarak; “Aslında bu olay sanki birilerini ızgaraya koymaya benziyor, bunlar tümüyle kömürleşmiş” diyor.

Volkanik Mezar

Kuzey Çin’de 120 ila 130 milyon yıl öncesinde olduğu bilinen ekosistemin, dinozorlar, memeliler, erken kuşlar, balıklar, kertenkeler ve diğer yaratıkları barındırdığı biliniyor. İşte bu hayvanlar volkanların gölgesinde, ormanlar ve göllerde yaşıyordu. Yixian ve Jiufotang kaya oluşumlarında volkanik materyalin tabakalarına yapışmış halde bulundu bu hayvanlar.

MS. 79 yılında Vesuvius Dağı’nın patlamasıyla tüm Pompeii, Herculaneum ve diğer şehirler yanmış, insan ve hayvanlar külleşerek taşlaşmıştı. İşte Çin’deki fosillerde de aynı Pompeii’dekine benzer şekilde dinozorların taşlaştığı düşünülüyor.

Ayrıca hayvanların külleşmiş mezarlarındaki volkanik kayalar ve sedimentlerin kimyası ve mineralojisi  de çalışıldı.

Tümüyle Yanıp Kül Olmak

Bulunan iskeletlerde püsküren sıcak kül ve gazdan kaynaklanan piroklastik akıntılar tespit edildi. İşte aynı Pompeii’ deki gibi hayvanlar da bu çimentolaşmış kül içinde hapsoldu. Ayrıca hayvan kemiklerindeki siyah damarlar külleşmeyi öngörüyor. Yani buradaki hayvanlar o kadar hızlı bir şekilde yandılar ki, taşlaşıp kaldılar.

Erken Kretas ekosisteminde Jehol biota’da gerçekleşen bu ölümcül patlama sayesinde iyi korunan fosiller bilim insanlarına bu dönemdeki doğayı inceleme imkanı vermiş oldu.

Kaynak : http://www.livescience.com/43081-animal-pompeii-found-in-china.html

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu