Sorting by

×
GenelREKLAM

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve kripto para birimlerinin getirilerinden yararlanmak isteyen birçok kişi 2021 yılında kripto para opiyasasına akın etti. Bunun yanında kripto para dünyası ile yolları yeni kesişen kişiler de Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili birçok soru soruyor. Kripto paralar konusunda daha fazla sorunuz varsa ve cevap arıyorsanız https://uzmancoin.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Bu sorulardan en önemlisi birçok kripto paranın temelini oluşturan madencilik nasıl yapılır sorusu. Madencilik yüksek getiri sağlasa da birçok kişinin tek başına yapabileceği durumlardan değil. Gelin hep birlikte Bitcoin madenciliği nasıl yapılır buna bakalım!

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bticoin madenciliği hakkında bilinen en yanlış nokta madenciliği sadece yeni Bitcoin’leri ortaya çıkarmak için yapılıyor olması fikridir. Aslında madencilerin asıl görevi ağın güvenliğini sağlamak denilebilir.

İşte madenciler ağın güvenliğini sağlayıp, bitcoin ağında meydana gelen işlemleri bloklara işlediklerinde bu görevi başarıyla tamamladıkları için Bitcoin ile ödüllendiriliyorlar.

Peki Bitcoin madenciliği nasıl yapılır ve bilmeniz gerekenler neler?

Adım 1: Donanım Satın Alın

İlk adımda yapmanız gereken şey yüksek işlem gücü gerektiren problemleri çözmek için donanım ihtiyacınızı giderin. Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk günlerde basit bir bilgisayar bitcoin ağında madencilik yaparak Bitcoin elde edebilirdi.

Ancak günümüzde rekabetin artmasıyla birlikte bilgisayarların işlemcileri yerine Bitcoin madenciliğine özel üretilmiş ASIC adı verilen cihazlar kullanılıyor. İşte madenciler de günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak için yüksek işlem gücüne sahip olan ASIC’leri kullanmakta.

ASIC’lerin fiyatı ise bir kişinin tek başına madencilik yapabilmesi için çok yüksek. Binlerce dolar değerinde olan bu cihazlar Bitcoin madenciliği için ilk seçenek.

Adım 2: Bitcoin Madenciliği Yapmak İçin Yazılım Yükleyin

Madencilik için satın aldığınız cihazın kurulumunu tamamladıktan sonra donanımınızı Bitcoin ağında çalışması için gerekli yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Bitcoin madenciliği yapmak için birçok yazılım mevcut. Ancak indireceğiniz sitenin güvenliğine dikkat etmelisiniz.

Adım 3: Madencilik Havuzlarına Katılın

Binlerce dolar ödediğiniz ASIC’e rağmen tek başınıza Bitcoin madenciliği yapmanız oldukça zor. Bu yüzden büyük madencilik şirketleri tarafından kurulan büyük kripto para madencilik çiftlikleri madencilik ödüllerine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu havuzlarda birçok madencinin kullandığı cihazların gücü birleşmekte ve blok ödüllerini kazanma şansı artmaktadır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu