ElektronikMakalelerMühendislikTeknoloji Haber

Bilim İnsanları Wi-Fi Sinyallerinden Hologram Üretti

Yakında Wi-Fi modemi sadece internete bağlanmaktan fazlası için kullanabiliriz. Münich Teknik Üniversitesi’nden bilim insanları, Wi-Fi aktarıcı(transmitter) kullanarak çevrenin üç boyutlu resimlerini yani hologramını yaratmayı başardılar. Physical Review Letters  dergisinde yayınlanan araştırmaya göre cm hassasiyetinde havada etkili bir şekilde hologramlar yaratılabiliyor.

Bu hologramları yaratmak için sadece bir sabit ve bir hareketli antene ihtiyaç var. Araştırmanın yardımcı yazarı Friedemann Reinhard’a göre, Wi-fi transmitter’den gelen mikrodalga ile yaratılan hologramlar, lazer ile yaratılan optik hologramlardan çok daha kolay.

Holografik data işlemini kullanmak için evde kullandığımız Wi-Fi modemlerin çalıştığı 2,4 – 5 GHz’lik bantlar yeterli. Ayrıca bluetooth ve cep telefonu sinyalleri de kullanılabilir.

Farklı Kullanım Alanları

“Bu teknolojiyi kullanarak Wi-fi aktarıcının etrafını saran boşlukta üç boyutlu bir resim yaratıyoruz, böylece gözlerimizin mikrodalga radyasyonu görmesini sağlıyoruz,” diyor Reinhard. Wi-Fi sinyali duvarları geçebildiğinden, bu teknolojiyi kullanarak, bina enkazı altında veya çığ altında kalanların yerini tespit ederek kurtarabiliriz.

Wi-fi holografinin iyi bilinen bir kaç optik metotta da kullanılabileceği belirtiliyor.Örneğin mikroskopide kullanılan karanlık alan metodolojisinde kırınım yapan yapıların algılanmasında kullanılabilir. Ayrıca beyaz ışık holografisinde, araştırmacılar Wi-Fi alıcısından kalan dar bant genişliğini kullanarak saçılan radyasyondan kaynaklanan gürültüyü elimine edebilir.

Teknoloji halen emekleme aşamasında olsa da, Reinhard bu hareketli antenin tüm odayı veya tüm binayı taraması gerektiğinde bunu çok büyük olacağını ve gizlenemeyeceğini söylüyor.

https://www.cnet.com/news/scientists-develop-technology-to-create-wi-fi-holograms/

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170504110559.htm

Kaynak Referansı :

  1. Philipp M. Holl and Friedemann Reinhard. Holography of Wi-fi Radiatio. Physical Review Letters, 2017 DOI: 10.1103/PhysRevLett.118.183901

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu