DeneyselDoğa ve ÇevreElektronikİlginç BilimMekatronikMühendislikTeknoloji HaberVideobilim

Bilim İnsanları Okyanusları Daha İyi İncelemek İçin, Sayborg Denizanası Yaptı

Stanford Üniversitesi ve Caltech’den bilim insanları canlı denizanasına, mikroelektronik implant yerleştirerek yüzme hızlarını 3 katına çıkardı. Aurelia aurita türü deniz analarında yapılan bu çalışmada robot denizanası yerine, canlı deniz anası kullanılarak sayborg ya da diğer bir tabirle biyo-hibrit bir canlıya dönüştürüldü.

Araştırmacılar biyo-hibrit robotun normal su robotlarına kıyasla 10 ila 1,000 kat daha az kütle başı güce ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Denizanaları çok iyi yüzücüler olarak biliniyor ve ucuza mal olduklarından ideal yapı platformuna sahipler.

Her ne kadar denizaltı makineler, denizanalarından çok daha hızlı yüzse de;genelde kablolarla bağlanarak dışarıdan güç verilmesi gerekiyor. Fakat denizanaları yavaş ama stabil yüzen, kendilerini iyileştirme özelliğine sahip canlılardır. Bu nedenle okyanus görüntülemede kullanılabilirler.

“Çünkü, denizanaları doğal olarak farklı tuz yoğunluklarında, sıcaklıklarda,oksijen konsantrasyonların ve çok derinlerde(3700 m ve Marianna çukurundan daha derin) yüzebiliyorlar. İşte bu nedenle bu biyo-hibrit robotlar dünyanın okyanuslarını kontrol etme potansiyeli gösteriyorlar,” araştırmanın yazarları.

Tabi bu biyonik robotlar için daha fazla kontrol gerekiyor. Fakat bugüne kadar denizanaları üstünde böyle bir kontrol sağlanamamıştı.

Deniz anasına tutturulan mikroelektronik yüzme kontrolörü, kasları stimüle edebilecek pulslar üretebiliyor.

https://youtu.be/pH5CVb7yjFw

İşte araştırmacılar bu teknoloji sayesinde denizanasının tahriğini optimum noktaya kadar çıkarabiliyor. Bilim insanları denizanasının metabolizmasını ve kaslarını ele geçirerek, normal yüzme hızını 2.8 katına kadar çıkarabiliyor.

Ekip bu sayede yeni denizaltı araçlar geliştirerek denizleri daha uzun sürelerde keşfetmek ve keşfederken çevreye minimum rahatsızlık vermeyi planlıyor.

Bununla beraber biraz ayarla, okyanusun uzak köşelerini keşfetmek için gerçek denizanası bile kullanılabilir, aynı etiketlenen göç hayvanları gibi.

Ayrıca denizanaları yüzme keselerine sahip olmadıklarından, 3700 metreye kadar denizin derinliklerine inebiliyor. Tabi bunun için yüksek basınca dayanıklı elektronikler geliştirmek gerekecek. Belki de bir gün biyonik robotlar sayesinde, okyanusun en büyük gizemlerini çözebiliriz.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-want-to-explore-the-ocean-with-human-controlled-bionic-jellyfish

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.