AstronomiUzay-Zaman

2012 YILININ EN İYİ ASTRONOMİ FOTOĞRAFLARI SEÇİLDİ

Bu yılın Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması’ nda kazanan fotoğraflar sonuçlandı. İnanılmaz fotoğraflarla evrenin kusursuzluğu bir kez daha gözler önüne serildi. Londra Kraliyet Müzeleri  Greenwich’ in  ev sahipliğini yaptığı yarışmada dünyanın her tarafında 800 astrofotoğrafçı yarıştı. Kategori olarak “Dünya ve Uzay”, “Güneş Sistemimiz”,” Derin Uzay” , ” Genç Astronomi Fotoğrafçısı” ve özel ödüllerde ” En İyi Yeni Fotoğrafçı” , “İnsanlar ve Uzay”  olarak pek çok kategoride katılım sağlandı. Çekilen fotoğraflar oldukça büyüleyici ve sıradışı. Fotoğrafların çekilmeleri için oldukça sıradışı anlar gerektirebiliyor. Aşağıdaki fotoğraflarda pek çok kategoride kazananlar,ikinciler ve onur ödülü alanlar yer alıyor. Ayrıca fotoğrafları müzenin sitesinden de görebilirsiniz.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

NGC 6960 – Cadı Süpürgesi  | En çok Tavsiye Edilen – Derin Uzay| Fotoğraf Robert Franke

NGC 6960 Veil Nebula bir parçası olarak ‘Cadı Süpürgesi’ olarak, süpernova patlamasından doğan yıkıntıyı gösteriyor. Aslında bu devasa bir yıldızın ölümü demek. Bu süpernova patlaması binlerce yıl önce oluşmuş olsa da gaz yaymaya devam ederek geniş bir alanı kaplamış.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

Samanyolu’ nun  Piton de l’Eau, Réunion Adası’ndan görünümü  Dünya ve Uzay | Fotoğraf  Luc Perrot

Bu mükemmel görüntü de  Réunion Adası’ ndan alındı. Parlak kısım galaksinin kalbini gösteriyor. Merkez kalın yıldız bulutsuları tarafından çevreleniyor.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

Venüs’ ün Geçişi |Kazanan – Güneş Sistemi|  Fotoğraf  Chris Warren

Önceki yüzyıllarda Venüs’ ün geçişleri dikkatle gözlenerek Dünya ve Güneş Arasındaki uzaklıklar doğru olarak ölçülebiliyordu. Bu fotoğraf 2012′ de Londra’ da çekildi. Bu heyecan verici tecrübeyi tekrar yaşamak için yüzyıldan fazla beklemek zorunda kalabilirsiniz.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

M51 – Whirpool Galaksi | Kazanan Derin Uzay | Fotoğraf Martin Pugh

M51 yada Whirpool arketipik spiral bir galaksi ve yüzyıllardır astronomlar bu galaksilerin nasıl şekillendiğini dönüştüğünü anlamaya çalışıyorlar. Bu fotoğrafta fotoğrafçı oldukça zor elde edilebilecek süper bir hava durumu yakalayarak, kırpmayı azaltarak hava türbülansının neden olduğu keskin ve temiz resmi kullanarak galaksiyi detayıyla çekmiş.  Bu fotoğraf kataloğa eklemeye değecek kadar iyi. Spiral kollar ve solan ışık kuyrukları M51 galaksisinin devasa komşusunun çekimiyle nasıl yırtıldığını gösteriyor.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

Star Icefall (Yıldız buz çağlayanı)| Kazanan- Dünya ve Uzay | Fotoğraf  Masahiro Miyasaka

Orion, Boğa Ülker formları  donmuş doğayı aydınlatıyor.  Ülker takım yıldızındaki güçlü parlak mavi yıldızlarda sıcaklığın 30,000 C  civarında olduğu belirtiliyor. Daha soğuk olan turuncu yıldızlar ise 3500 C derece civarında olan Betelgeuse(İkizlerevi) ve Aldebaranı oluşturuyor.


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

Michigan Yaz Geceleri  | Yüksek Oy  – Dünya ve Uzay | Fotoğraf Michael A. Rosinksi

Gökyüzünde, Dünya dönerken yıldızlar düzenli ve eşmerkezli izlerini bırakırken, ateş böcekleri de buna eşlik ediyor.


 

 

Venüs ve Jüpiterin Kavuşması  | Kazanan- İnsanlar ve Uzay | Fotoğraf Laurent Laveder

Venüs ve Jüpiter kavuşurken , bu iki parlak gezegenin belirgin bir şekilde birbirine yaklaşması 2012′ nin en güzel Astronomik olaylarından biriydi. İki gezegenin birbirine yaklaşması tam bir optik illüzyon çünkü, aralarında milyonlarca kilometre uzaklık var.

 


The Most Stunning Astronomy Photos of the Year

Gündüz Ay Mozaiği(Daytime Lunar Mosaic )|İkinci  – Genç Astronomi Fotoğrafçısı | Laurent V. Joli-Coeur (aged 15)

Genç fotoğrafçı gün içinde çektiği bir kaç yüksek çözünürlüklü renkli mozaikleri birleştirmiş. Bu mavi görünüm dünya atmosferinin mavi ışığı yaymasından kaynaklanıyor.

 

Kaynak:  http://io9.com/5944964/the-most-stunning-astronomy-photos-of-the-year?popular=true

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. şimdiye kadar bu kadar güzel resmi bir arada görmedim, çekenin ve hazırlayıp bu siteye ekleyip uğraşıp haber yapanın eline sağlık güzel haberlerini bekliyoruz ve izliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.