Sorting by

×
BilimGenelPsikoloji

Araştırmacılar Dilbilgisi ve Ritim Arasındaki Bağı Açığa Çıkardı

müzik

Özet: Son yapılan bir çalışmaya göre, bir çocuğun müzikal ritmi ayırt etme becerisi, dilbilgisini anlama kapasitesiyle ilgilidir. Müzikal ritim ve dilbilgisi arasındaki bağları gösterme açısından bu çalışma, türünün ilk örneğidir.

Vanderbilt Kennedy Merkezi’ndeki bir araştırmacının son araştırmasına göre, bir çocuğun müzikal ritmi ayırt etme becerisi onun, dilbilgisini anlama kapasitesiyle alâkalıdır. Otolarengoloji (Kulak-Burun-Boğaz) Anabilim Dalı ve Vanderbilt Kennedy Merkezi’nde araştırmacı olan Dr. Reyna Gordon, Developmental Science(Gelişimsel Bilim) dergisinde online olarak yayınlanmış çalışmanın baş yazarıdır. Gordon, bu çalışmanın, müzikal ritim ve dilbilgisi arasındaki ilişkiyi göstermesi bakımından türünün ilk örneği olduğunu belirtiyor.

Gordon, bilginin nasıl uygulanacağını belirlemek için daha fazla çalışmanın gerekli olacağını vurgulasa da dilbilgisi becerilerini geliştirmek için müzik eğitimini kullanma olanaklarını dört gözle bekliyor. Örneğin, dil bozuklukları olan çocuklarda dilbilgisini ölçerken ritmin kullanılması düşünülebilir.

“Belli türde terapiler için kimin en uygun aday olacağını ya da kimin en iyi şekilde geri bildirimde bulunacağını tahmin etmemizde bu yardımcı olabilir,” diyor Gordon. “En zayıf ritim duygusuyla en çok yardıma olan ihtiyaç duyan çocuk mu yoksa daha iyi bir ritim duygusuyla hareket eden çocuk mu en çok faydayı görecektir?”

Gordon, ilk önce müzik yeteneğini ölçen standart bir testle sınama yoluyla, sıradan 25  gelişmekte olan 6 yaş çocuklarını araştırdı.

Bir bilgisayar programı, iki melodinin tamamen aynı veya nispeten farklı olup olmadıkları kararını vermeleri için çocukları yönlendirdi.

Sonraki adımda, çocuklar araştırma takımının geliştirdiği ritim temelli değerlendirme isimli bir bilgisayar oyunu oynadı. Çocuklar, iki ritim çalan bir çizgi film karakteri izlediler, sonra da çocukların üçüncü ritmin “Sammy Same” (aynı ritmi kullanan karakter) tarafından mı “Doggy Different” (farklı ritim kullanan karakter) tarafından mı çalındığını belirlemeleri gerekti.

Çocukların dilbilgisi becerilerini ölçmek için onlara çeşitli fotoğraflar gösterildi ve bunlarla ilgili sorular soruldu.

Mesela çocukların geçmiş zaman kipini kullanma becerilerinde olduğu gibi, çocuklar cevaplarında dilbilgisindeki doğru kullanımları açısından karşılaştırıldılar. Dilbilgisi ve müzik testleri tamamen farklı olmasına rağmen, Gordon, IQ seviyeleri, müzik deneyimleri, sosyokültürel durumları ne derecede olursa olsun bir testte başarılı olan çocukların diğer testte de başarılı olma eğiliminde olduklarını buldu.

Bu bulguları açıklamak için, Gordon ilk olarak konuşma ve müzik arasındaki benzerlikleri gözönüne almayı önerdi – örneğin ikisinde de ritim vardır.

Dilbilgisinde, çocukların zihinleri duydukları sesleri; sözcükler, sözcük öbekleri ve cümleler halinde sınıflandırmak durumundadır ve konuşma ritmi bu yapmalarında onlara yardımcı olur. Müzikte, ritmik şekilde yinelenen melodiler müzikal cümlelerin yapılarını oluşturur ve dinleyenlerin ritmin daha sonra nasıl devam edeceğini anlamalarına yardım eder.

Belki de müzikte zamanlama varyasyonlarını algılamada daha iyi olan çocuklar konuşmadaki varyasyonları algılamada da daha iyidirler. Böylece dil öğrenmede bu çocukların bir avantajları olduğunu ileri sürüyor, Gordon.

Gordon, son yirmi otuz yılda ulusal çapta düşüşe geçen müzik eğitiminin önemi konusunda çok kararlı. Çalışmasının, bu gidişi tersine çevirmekte yardımcı olabileceğini umuyor.

“Müzik gerekli midir diye, bu konu hakkında düşünüp duruyorum,” diyor Gordon. “Müzik algısı (music cognition) alanında çalışanlar olarak, biliyoruz ki – müziğin beyin gelişiminde benzersiz bir yeri vardır.”

Tıp doktoru Ron Eavey, Otolarengoloji Anabilim Dalı Başkanı, müzik araştırmalarının önemi hakkında yorumda bulunuyor – bilhassa Nashville’de.

“Müzik şehrinde yaşıyoruz,” diyor Bill Wilkerson Merkezi yöneticisi ve Otolarengoloji profesörü olan Eavey. “Müzik neden ilgi çekici gelir? Periferal organların dışında temel nörobilimi derinlemesine araştırmaya gereksinimimiz var.”

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141105101238.htm

Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dilbilgisi ve Ritim Arasındaki Bağlantı | gökler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu