Sorting by

×
BilimBiyolojiKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Antioksidanlar Kansere Karşı Korumak Yerine Kanseri İlerletebiliyor

antioksidanlar kanseri ilerletiyor-gerçek bilim

Normalde sağlık bilincine sahip insanlar yiyeceklerdeki ve ilave besin hapları ile antioksidan almaya özen gösteriyor. İnsanlar antioksidanlar sayesinde kanser olasılıklarını düşürdüklerini düşünüyorlar. Aslında antioksidanların kanserden koruduğuna dair çoğu deneme başarısız kaldı. Hatta bazı testlerde antioksidan desteğinin önemli kanser türlerini geliştirdiği gözlendi. Deneylerin birinde ekstra beta karoten (antioksidan) alan sigara tiryakilerinde akciğer kanseri riskinin azalmak yerine arttığı gözlendi.

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan araştırma, Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndan Doç. Dr. David Tuveson, Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Navdeep S. Chandel tarafından antioksidan beslenme desteklerinin kanseri nasıl etkilediğini üzerine yapıldı. Fakat antioksidanların kanserin etkilerini azaltmak yerine kanserin arttırdığını gösterildi.

Normalde hücrelerimizde redoks tepkimeleri  (oksidasyon-anti oksidasyon) denilen indirgenme ve yükseltgenme tepkimeleri gerçekleşiyor. Hidrojen peroksit gibi oksidantlar küçük miktarlarda özel olarak  hücreler içinde üretilmektedir. Tabi şüphesiz oksidantlar yüksek miktarlarda üretildiğinde hücreler için zehirlidir. Bunları ise antioksidantlar nötralize eder. İşte normalde reaktif oksijen türleri(ROS) adı verilen bu toksik gruplar özellikle kanser hücrelerinde yüksek miktarda üretilerek anormal çoğalmayı tetikliyor.

Doç. Dr. David Tuveson ve Prof. Dr. Navdeep S. Chandel antioksidan hapların alımında veya antioksidan açısından zengin besinlerin alımıyla belki de kansere karşı bir etki göstermediğini özellikle mitokondriler gibi enerji üretim merkezlerinde ROS üretimini tetiklediğini göstermeyi amaçladılar. Fakat antioksidanlar ve antioksidan besin destekleri hücrelerin uzak yerlerine saçılarak ROS’ları etkilemiyor. Yani antioksidanlar oksidanların engellemede faydasız kalıyor.

İşte hücrelerden hem ROS ve hem de antioksidanlar yüksek miktarda olunca, hücreler antioksidanların paradoksal olarak yüksek seviyelerini fark ederek , doğal savunma mekanizması olarak ROS’ları da yüksek tutuyorlar. Bu nedenle kanser hücreleri üremeye devam ediyor.

Aslında hücrelerde oksidasyon seviyelerini yüksek tutmak kanser hücrelerine yararlı olabiliyor ama antioksidanlar tam tersine kanser hücrelerini uyarabiliyor. Fakat enteresan bir şekilde radyasyon terapisinde kanser hücreleri oksidant seviyesi aşırı yükselmesi sayesinde öldürülüyor. Ayrıca kemoterapik ilaçlar kanser hücrelerini oksidasyon sayesinde öldürüyor.

Hatta araştırmanın yazarları “antioksidan proteinlerin genetik veya farmakolojik inhibisyonu” konseptini kemirgen akciğeri ve pankreyatik kanserlerde denedi ve başarılı oldu . İşte sadece sağlıklı hücrelerin değil, kanser hücreleri tarafından kullanılan antioksidan proteinler tespit edilebilirse yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Fakat sağlıklı hücrelerde antioksidanlar inhibe edilirse, normal hücre redoks dengesi bozulabilir. Araştırmacılar sağlıklı hücreleri etkilemeden, kanser hücrelerine yöneltilebilecek tedavi yöntemleri üzerinde çalışıyorlar.

Kaynak : Science Daily

Araştırma Referansı :

  1. Elizabeth G. Phimister, Navdeep S. Chandel, David A. Tuveson. The Promise and Perils of Antioxidants for Cancer Patients. New England Journal of Medicine, 2014; 371 (2): 177 DOI: 10.1056/NEJMcibr1405701

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu