DeneyselTıp ve Sağlık

Yeni Kan Testi Alzheimer’ı 20 Yıl Erken Tespit Edebiliyor

St Louis, Washington Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar Alzheimer’ı 20 yıl önceden tespit edebilen bir kan testi geliştirdiklerini iddia ediyor. Araştırmacılar bu test sayesinde gelecekteki ilaç  denemelerine yardımcı olarak, potansiyel klinik denemelere hız vermek istiyor. Bu sayede Alzheimer tedavileri hızlandırılabilir.

“ Günümüzde klinik denemeler için insanların beyin taramaları izleniyor fakat bu hem zaman kaybettiren, hem de pahalı bir süreç.Katılımcılar belirlemek yıllar alıyor. Fakat sadece bir kan testiyle potansiyel binlerce kişi görüntülenebilir,” diyor Washington Tıp Fakültesi’nden Randall Bateman.

Sessiz Hastalık

Bu kan testi Alzheimer hastaların yüksek miktarda gözlenen amiloid beta proteini miktarlarını ölçüyor. Normalde bu test için pahalı PET taramaları gerekiyor.

Fakat yine de bu test tam olarak teşhis için kullanılmaya hazır değil. 50 yaş üstü 158 yetişkinde % 88 başarı oranına sahip olduğundan daha geliştirilmesi gerekiyor.

Eğer araştırmacılar bu bilgiyi iki risk faktörüyle daha birleştirirlerse , doğruluk % 94’e kadar çıkıyor. Bu risk faktörleri 65 yaş üstü olmak ve APOE4 genetik varyantını taşımak. Hastalık riski bu faktörlerle 3 kat artıyor.

Buna rağmen sağlık profesyonelleri açısından Alzheimer’ın yıllar öncesinden gelen sinyallerini tespit etmede başarılı olabilir.  

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/alzheimers-blood-test-20-years-early

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Kan Testi Alzheimer’ı 20 Yıl Erken Tespit Edebiliyor - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu