Sorting by

×
Genel

6. Nesil Apple Saat Kandaki Oksijeni Gösterebiliyor

Geçtiğimiz günlerde Apple yeni akıllı saat serisini tanıttı. Apple, Watch Series 6  adlı yeni akıllı saatinin, kandaki oksijen seviyesini de ölçebildiğini duyurdu. Bu özellik sayesinde koronavirüs pandemisini yaşadığımız günlerde, oksimetre görevi yapacak yeni bir cihaz daha piyasaya çıkmış oluyor.

Yeni oksijen sensörü;  15 saniye gibi bir sürede kandaki oksijeni okuyarak, sonuçları kullanıcıya yüzde olarak aktarıyor.

Basına verilen bilgiye göre bu yeni icat, fotodiyotlarla donatılmış  yeşil,kırmızı ve kızılötesi ledleri kullanarak kandan yansıyan ışığı ölçerek, kişinin O2 seviyesini ölçebiliyor. İstenildiğinde bunu periyodik olarak uyurken bile yapabiliyor.

Sağlık çalışanları bazı koronavirüs hastalarında, düşük kan oksijeni seviyeleri görüldüğünü belirttiğinden beri oksimetre satışlarında artış görüldü. Özellikle de pandemide, düşük oksijen seviyesinin erken tespiti hayat kurtarıcı olabiliyor.

Tabi, bu herkes gitsin oksimetre ya da Apple 6. Nesil akıllı saat alsın anlamına gelmiyor.

“Eğer semptomları taşıyorsanız, kan oksijeni kontrol etmek mantıklı olabilir,” diyor Yale Tıp’dan  Denyse Lutchmansingh. Tabi hastanelerde oksimetre ile zaten kan oksijeninize bakıyorlar. Düşükse ona göre bir tedavi uygulanmaya başlanacaktır.

Öyle görünüyor ki, Apple bu saatle biraz daha medikal özelliklere yönelmiş.

Teknoloji devi sağlık araştırmacılarıyla ortak çalışarak, “kandaki oksijen seviyesinin ölçümünün gelecek sağlık uygulamalarında nasıl kullanılacağın keşfediyor,” diyor Apple’a göre.

Nabız ve kan oksijeninin ölçümüyle grip ve COVID-19  gibi durumlarda solunum fonksiyonlarına ilişkin problem önceden tespit edilebilir.

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/apple-watch-track-blood-oxygen-covid-19

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu