BilimBiyolojiMakalelerPaleontoloji

500 Milyon Yıllık Nadir Görülen Evrimsel Embriyolar Bulundu

embriyo fosili

Kambriya dönemi adı verilen tarih öncesi dönem deniz omurgalıların fosillerine rastlanan bir dönemdir. Ayrıca Kambriya patlaması adı verilen bu dönem evrimsel biyolojiye bakış açıları sağlayan ve dünyadaki çeşitliliğin hızla değiştiği bir dönem. Çoğu fosilde görülen iskeletsel yapılar ise bilim insanlarına prehistorik organizmalar hakkında doğru resimler aktaramayabiliyor. İşte Missouri Üniversitesi’nden bilim insanları oldukça nadir bugüne keşfedilmediğine inanılan fosilize embriyolar buldu. Bu çalışma evrimsel tarihine gelecekteki yorumuna ışık tutabilir.

“ Ediacaran ve Kambriyan Dönemleri’nden önce organizmalar tek hücreli ve basitti. Kambriyan Dönemi’nde 540 milyon ila 485 milyon yıl öncesinde kabuklular gelişmeye başlıyor. Zaman geçtikçe kabuklar ve ekzoiskeletler fosilleşebilir, bu sayede bilim insanları milyonlarca bu organizmaların nasıl oluştuğunu anlayabilir. Bu adaptasyon organizmaların yapısal ve koruma entegrasyonunu sağlıyor.  Benim çalışmam, korunması oldukça zor ve yumuşak organizmaları yeterince iyi korunamayan ve bu nedenle az olan yumuşak doku organizmalarına odaklanıyor,” olarak belirtiyor Yrd. Doç. Dr.James Schiffbauer ve Jesse Broce ve diğer ekip elemanları .

Broce Çin’ deki Kambriyan Shuijingtuo Formasyonu’ndan fosilleri toplayarak analiz ederek kayaların kimyasal yapısını açıkladı. Yumuşak doku fosillerinde iskelet kalıntılarında daha farklı kimyasal dokular gözleniyor. Bu nedenle fosillerin iyi korunması sayesinde canlıların gerçek dokularına ilişkin kimyasal kanıtlar elde edilebilir.

Açıkcası bu fosillerde bazı şeyler yolunda gitmemiş. Dünyamız ölen canlıları temizlemede gayet başarılıdır. Fakat bu hücrelerdeki kendi kendini yok etme mekanizması çalışmamış. 140’dan fazla küresel fosilin bazılarında hücrelerin embriyo bölünmesi fazın hatırlatması zamanın bu fosiller için donduğunu gösteriyor,” diyor Doç. Dr.James Schiffbauer.

Bulunan bu fosil embriyolarının diğer fosil embriyolarından daha küçük olması burda henüz tanımlanmamış bir canlının oluşumunu temsil ediyor. Diğer bir araştırma ise embriyoların evrimsel aşamada ebeveynlerini tanımlamaya odaklandı.

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140410122205.htm

Araştırma Referansı :

 

  1. Jesse Broce, James D. Schiffbauer, Kriti Sen Sharma, Ge Wang, and Shuhai Xiao.Possible Animal Embryos from the Lower Cambrian (Stage 3) Shuijingtuo Formation, Hubei Province, South ChinaJournal of Paleontology, April 2014
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu