Sorting by

×
AstronomiÜtopya

Sessizce Bekleyen 17 Milyar Güneş Kütlesinde Kara Delik

canavar kara delik

Kara delikler aynı ünlüler gibi ne kadar büyüklerse etraflarında daha fazla anafor yaratıyorlar. Evrende sessiz bir komşumuza bakan astronomlar, süpermasif bir karadelik gözlemleyince çok şaşırdı. Dev elliptik bir galaksinin merkezinde çıkıntılık yapan etkileyici yıldız kümesinin yakınında bulunan dev kara delik güneşimizin 18 milyar katı kütleye sahip.

“Yeni keşfedilen bu süper büyüklükteki kara delik, dev elliptik galaksinin merkezinde yer alan, NGC 1600, kozmik kabartıda 20 ve daha fazla galaksiden oluşan küçük bir grupta   ikamet ediyor,” diyor MASSIVE Araştırmasının şefi astronom Chung-Pei Ma.

Bu keşfi aklımızda canlandırmak için NewYork şehrinde(çevreleyen galaksiler gibi)  bir gökdelen gibi düşünülebilir.

Chung-Pei Ma;  NGC 1600 galaksisine benzer pek çok galaksi kümesi olduğunu, fakat bu karadeliğin keşfiyle kara delik yıldız materyali oranının yeniden gözden geçirilmesi gerekebileceğini ifade ediyor. “Belki de orada daha  fazla canavar kara delik bulunuyor, fakat bunlar Manhattan’da bir gökdelen değil de, orta batı düzlüklerinde uzun bir bina gibi yer alıyor olabilir,” diyor .Astronomlar keşfin öncesinde , galaksi merkezindeki yıldızlar ve eşlik eden kara delikler arasında  korelasyon geliştirdi. Kara deliklerin boyunun büyümesi bizi düşünmeye sevk ederek, bunun yıldız disklerinden oluştuğunu düşündük. NGC 1600 durumunda ,  kara delik korelasyonla beraber 10 kat daha büyük oluyor.

Bu kara deliğin neden kuralları ihlal ettiğine ilişkin düşündüğümüzde ilk başta iki kara delik teorisi geliyor. Birbirine doğru çöken kara delikler çok güçlü bir çekim yaratarak gerisinde çok az materyal bırakıyor, bu nedenle merkez yıldızlarda şişlik yaratabilir.

“Bu kara delik şimdilik uyuyan bir dev. Bulduğumuz tek yol merkezdeki yıldızların hızını ölçerek, kara deliğin çekimi tarafından ne kadar güçlü etkilendiğini görmek olabilir. Bu hız ölçümler bize kara deliğin yaklaşık kütlesini tahmini verebilir,” diyor Ma.

Hawaii’deki Gemini teleskopu ve Hubble Uzay teleskopunu kullanarak bazı ölçümler yaptı. Elde edilen bulgular 6 Nisan’da Nature dergisinde yayınlandı.kara delik

Kaynak : http://www.gizmag.com/black-hole-in-cosmic-backwater/42669/

Referans :

  1. Jens Thomas, Chung-Pei Ma, Nicholas J. McConnell, Jenny E. Greene, John P. Blakeslee, Ryan Janish. A 17-billion-solar-mass black hole in a group galaxy with a diffuse core. Nature, 2016; DOI: 10.1038/nature17197

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Sessizce Bekleyen 17 Milyar Güneş Kütlesinde Kara Delik - HaberGaraj.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu