Anasayfa / Teknoloji Haber / SAATİNİZİ MARS SAATİNE GÖRE AYARLAYIN

SAATİNİZİ MARS SAATİNE GÖRE AYARLAYIN

Mars’ ta saat dünyadakinden biraz farklı. Çünkü Mars saati, Dünya saatine göre ; 39 Dünya dakikası ve 35 Dünya saniyesi ilerde gidiyor. Bir Mars günü bir Dünya gününden daha uzun, aslında saatler, dakikalar ve saniyeler daha uzun. Fakat Curiosity’ nin saatine göre ayarlamak imkansız. Tabiki şimdilik !

 

Eğer Dünya saatini Mars zamanına ayarlarsanız, dakikada yaklaşık bir sn kaybederek zamanı ayarlayabilirsiniz. Bunu tanımlamak için bir hesap yaparsak, 1 Mars saniyesi =  1.0274912510416665 Dünya saniyesi olarak hesaplamalıyız.

Saatinizi Mars saatine göre ayarlamak, saniyeyi yeni tanımına göre yeniden programlamakla oluyor. Dijital bir kol saatiyle bunu basitçene yapabiliyorsunuz. Kourchians zamanlayıcı kodunu tekrardan yazarak her saniyeyi 1.0274912510416665 Dünya saniyesine ayarladı.

Başlangıçta hesaplamalar gerektiğini belirten Kourchians, 2 yıl sonra saatin yaklaşık 5 dakika geç kalacağını belirtiyor.

 

Kaynak: http://www.popsci.com/diy/article/2012-09/make-your-own-mars-watch-keep-time-mars-rovers

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi

Katlanabilir bir tablet ya da telefon bizim için halen hayal gibi gözükse de , British …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*