Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mekatronik / En Garip 5 İnsansı Robot

En Garip 5 İnsansı Robot

En Garip 5 İnsansı Robot

Bu robotlar o kadar ilginç ki sanki bir insan gibi davranıyor. İnsansı robotlar artık oldukça tuhaf  bir şekilde, insanları taklit edebiliyorlar.   Gelecekte bu robotlar insanların yerine geçmeye başlarsa, belki de hiç anlayamayacağız gerçek olup olmadıklarını.

 

5. AMBER

 

 

İki ayak üzerinde yürümek aslında sanıldığı kadar kolay değil. İnsan gibi yürüyen bir robot yapmak ise motorlardan ve sensörlerden oluşan karmakarmaşık bir ağı gerektiriyor. Aaron Ames Teksas A&M İki Ayaklı Deneysel Robotik Laboratuvarları(AMBER) daha basit bir robota odaklandı. Bu robot ayaklar boyunca bazı sensörler yardımıyla ayakların açılarını ayarlayabiliyor.

Robot programlandıktan sonra robotun programlanın dışında hareket ettiği görüldü. Gerçekten insan refleksine benzer davranış gösterdiği belirtiyor.

 

4.DART

DART-Dexterous Anthropomorphic Robotic Typing hand (Yetenekli Antromorfik Robotik Yazan El) ismi verilen robot, bileği ve her parmağı tek tek hareket ettirebilen 19 motora sahip olan bir robot eli. Dakikada yaklaşık 20 kelime yazabiliyor. Virginia Tech’ de geliştirilen el ilerde oluşturulacak robotlar için emsal niteliğinde. Ayrıca ele gerçekci bir deri ve yüzeysel ifade yeteneği yüklenilmek isteniyor.

3. Hugvie

 

 

Hugvie robottan ziyade şekilsiz bir hayalete benziyor. Osaka Üniversite’ sinde Hiroshi Ishiguro robotu daha samimi telefon görüşmeleri yapmak için üretti. Ona gerçek bir insan gibi sarılabiliyorsunuz. Kullanıcılar telefonlarını robotun kafasına yerleştiriyorlar ve konuşuyorlar.Robot iki küçük motorla kalp atışını simüle ediyorlar. Motorlar arayanın sesine göre reaksiyon veriyorlar. Ayrıca hareketler arayana göre senkronize edilebiliyor ve mimikler transfer edilebiliyor.
http://youtu.be/nJXkL7bcQR0

2.Motormouth Robot KTR-2

Çoğu robot hoparlörlerden ya da yazılımlarla konuşuyor. Fakat Kagawa Üniversite’ sinde Hideyuki Sawada bir ağız robotu yaparak insanları ürettiği seslerinin suretlerini çıkarabiliyor. Robotun içinde özel bir kompresör hava üfleyerek yapay ses akorlarından geçiyor. Sesleri anlamak oldukça zor ama  buluş oldukça ilginç. Robotun sağırlara seslileri telafuz etmeyi gösterebiliyor. Öğrenciler önce MR’ da gördükleri kendi ağızları ve dillerini robotun mimiklerine uydurmaya çalışıyorlar. Öğrencilerin gelişme gösterdikleri belirtiliyor.

1. DeeChee

 

DeeChee’ nin manası latince konuşmak demek ve bu robot konuşmayı öğrenebiliyor. Hertfordshire Üniversitesi Caroline Lyon ,  insanların nasıl dil edinimi sağladığını araştırırken DeeChee’ yi yarattı. Robota renkler ve şekiller gösterdiğinizde , eninde sonunda  öğreniyor. Bunu daha önce öğrendiği kelimeleri karşılaştırarak yapıyor.
http://youtu.be/vXjgkkUMWjM

 

Kaynak: http://www.popularmechanics.com/technology/engineering/robots/5-slightly-creepy-human-ish-robots?click=pp#slide-4

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanlar Tuz Tanesi Büyüklüğünde , Şırıngayla Enjekte Edilebilen Kamera İcat Ettiler

Alman mühendisler şırıngayla verilebilecek kadar küçük ,bir tuz tanesi kadar bir kamera geliştirdiler. Teknolojinin özellikle, tıbbi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*