İlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Uzmanlar Doğum Ayı ve Sağlık Arasındaki İlişkiyi Açıkladı

150608111557_1_900x600 (1)

Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, doğduğunuz ay ve hastalık riski arasındaki ilişkiyi araştırmak için bir hesaplama yöntemi geliştirdiler. Araştırmacılar New York’taki 1.749,400 hastanın verilerinin yer aldığı tıbbi veri tabanını, (1985 – 2013 yılları arasındaki veriler) bu geliştirdikleri algoritmayla incelediler. Yapılan inceleme sonucu (incelemede 1688 hastalık incelendi) doğum sezonuyla ilgili 55 hastalık bulundu. Elde edilen veriler ise bir hayli ilginç. Mayıs ayında doğanların hastalık riski en düşükken, Ekim ayında doğanların hastalık riski en yüksek. Elde edilen verilerle bilim insanları astım gibi hastalıklar için doğum sezonu ve hastalık riski arasında bir bağlantı önerdiler. Fakat çok daha geniş çaplı bir veri çalışmasının yapılması gerekiyor.

Yapılan analiz ise gerçekçi ve tutarlı. Örneğin; bebeklerdeki astım riski oranı Temmuz ve Ekim gibi doğanlarda çok fazladır. Tabi bu New York’taki oran. Yapılan eski bir çalışmada Danimarka’daki güneş ışığı seviyelerinin New York’un Mayıs ve Ağustos ayındaki güneş ışığı seviyeleriyle benzer olduğunu gösteriyor.  Bu da mevsimlerin hastalıklarla bağlantılı olduğunu doğrular nitelikte. Ayrıca kalp hastalıklarının da mevsimsel bağlantılarının olduğu görüldü.

Daha hızlı ve gelişmiş bilgisayarlar ve elektronik sağlık kayıtları keşif hızını bir hayli artırıyor. Araştırmacılar ve doktorlar; bu veri zenginliğini kullanarak önemli klinik sorunların çözülmesine yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ayrıca bu veriler hastalıkların yeni risk faktörlerini ortaya çıkarmada bilim insanlarına yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bu çalışmaya ABD dışındaki verileri de dahil ederek çalışmayı büyütmek istiyorlar.

Araştırma Referansı :

1: R. Boland, Z. Shahn, D. Madigan, G. Hripcsak, N. P. Tatonetti. Birth Month Affects Lifetime Disease Risk: A Phenome-Wide Method. Journal of the American Medical Informatics Association, 2015; DOI: 10.1093/jamia/ocv046

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu