Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Sonunda Dyson ‘da Robot Elektrik Süpürgesi Üretti

robot dyson

Robot elektrik süpürgeleri gün geçtikçe hayatımıza daha da girerken, sonunda Dyson’ da robotik elektrik süpürgesini tanıttı. Dyson 360 Eye gelecek yaz piyasaya çıkıyor. (İngiltere satış fiyatı 750 sterlin) Daha öncesinde Samsung, LG, Miele, Karcher,Neato,iRobot gibi firmalar pek evi silen veya süpüren pek çok sıradışı makineyi piyasaya sürmüştü. Ülkemizde özellikle Neato ve iRobot çok satan robot süpürgelerden. Aramızda halen robot elektrik süpürgelerini görmeyenler  olabilir. Robot elektrik süpürgeleri genel olarak evinizi kendi kendine süpürerek, temizleyen son teknoloji robotik makineler. Yani evinizi gerçekten süpürerek sonra kendilerini şarja koyabiliyorlar.

http://youtu.be/OadhuICDAjk

 

Yeni Dyson Robotta makinenin üzerindeki panoramik kamera kullanılarak evin haritalanması sağlanıyor. Diğer elektrikli robot süpürgelere göre paletler üzerinde gidiyor. Böylece tekere göre çok daha verimli ve sanki bomba imha robotları gibi ilerliyor. Kızılötesi sensörler sayesinde herhangi bir mobilyaya çarpmadan yönünü değiştirebiliyor. Ayrıca akıllı telefon uygulaması sayesinde evin dışındayken bile temizleme çizelgesi yaparak evde değilken, robotu çalıştırabiliyorsunuz. Dyson’ın iddasına göre 360 derecelik panoramik kamerası sayesinde odayı bir seferde tarayabildiğini iddia ediyorlar. İngiliz üretici Dyson bu robot süpürgenin piyasadaki en güçlü emiş gücüne sahip olacağını belirtiyor.
150 milyon sterlinlik araştırmanın ürünü olan V2 Dyson dijital motorunu kullanan robot, torbasız Cyclone(siklon) teknolojisiyle toz ve çamuru ayırıyor. Sir James Dyson, Japonya’da satışa çıkardığı yeni robot süpürgenin , piyasadaki düzgün temizlemeyen robotlardan çok daha üstün olduğunu belirtiyor. Çoğu robotun kandırmacadan ibaret olduğunu da söylüyor. Robot 360 derece kamerası sayesinde nerede olduğunu, nereyi temizleyeceğini anlayabiliyor.
Normalde Dyson 2001’de büyük bir robot süpürgeyi üreteceğini planlasa da sonradan bu fikrinden vazgeçmişti.

 

http://youtu.be/0qo-ZXw2k-4

Dyson 360 Eye Özellikler

 

Ağırlık : 2,37 kg

Boyutlar : 23 cm çapında 21 cm yüksekliğinde

Temizleme Fırçasının Genişliği : 21,3 cm

Motor  gücü: 100 W

Torba Hacmi : 0,4 litre

Pil kullanımı- Tam performansta 20-30 dakika sonrasında şarj istasyonuna dönüyor.

Fiyat : 750 Sterlin (yaklaşık 2700 tl)

Satış Tarihi : İngiltere 2015 yazı, Japonya 2015 Baharı

Robotik Tasarım Mühendisi Nick Schneider, “ Bu ürün gerçekten en iyi performansı elde etmeden ürünü piyasaya sürmediğimizi gösteriyor,” diyor .

2,37 kg ağırlığındaki robot için 200 mühendis çalıştı. Robotun 420’den fazla patente sahip olduğu belirtiliyor. Robot 20 ila 30 dakika şarj süresinde küçük engelleri aşabiliyor ve maksimum performansla çalışabiliyor. Pili bitmeye yakın tekrar şarj istasyonuna dönerek kendini şarj edebiliyor. 0,4 litre toz haznesi dolunca kullanıcıya mesaj atıyor. Siklon teknolojisi sayesinde 0,5 mikrondan küçük parçacıkları ya da 600 kat daha küçük tozları çekebiliyor. Dyson 360 Eye robot süpürge projesi için bugüne kadar 28 milyon dolar harcadı. Makinenin programlanmasında 31 yazılım mühendisi 100,000 saat çalıştı.

 

Kaynak :  DailyMail 

dyson

dyson robot süpürge-gerçek bilim robot dyson2

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu