Sorting by

×
Teknoloji HaberTıp ve SağlıkYapay ZekaYeni İcatlar

Kulaklık ve Derin Öğrenmeyle Kulak Hastalıklarının Teşhisi yapılabiliyor

Buffalo New Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırmada bluetooth kulaklıklar ve derin öğrenme algoritması kullanılarak kulak enfeksiyonları ve rahatsızlıklarının tespit edilebileceği gösterildi. Association for Computing Machinery (ACM) dergisinde Haziran’da yayınlanan araştırmada Bluetooth kulaklıklar ve yapay zeka yazılımı kullanan EarHealth sistemi tanıtıldı.

EarHealth sisteminde kulaklıklar yardımıyla kullanıcıya cıvıldama benzeri sesler yollanıyor. Sonra bu cıvıldamaların kulak kanallarında nasıl yankılandığını kaydederek, her kullanıcıya özel bir kulak geometrisi oluşturuyor.

 Kullanıcı günlük olarak kendini test ederek kulak kanalı geometrisindeki değişimleri gözlemleyebiliyor. EarHealth yardımıyla üç durum tespit edilebiliyor. Kulak yağı tıkanması, kulak zarı yırtılması ve orta kulak enfeksiyon tespit edilebiliyor.

Bu üç durumun kendine özel ses izleri olduğundan, derin öğrenme ile oldukça doğru sonuçlar alınabiliyor.

Araştırmacıların raporuna göre, 92 kullanıcının sağlık durumları % 82,6 doğrulukla tahmin edildi. Bu kullanıcıların 27’si sağlıklı, 22 hastada kulak zarı yırtılması, 25 hastada orta kulak iltihabı ve 18 hastada da kulak kiri tespit edildi.

“İnsanlar gün geçtikçe daha fazla kulaklık kullandığında, kulak sağlığının kontrolü oldukça önemlidir,” diyor Buffalo Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden baş yazar Doç.Dr. Zhanpeng Jin. 

“EarHealth ile kulak sağlığını kontrol edebilecek etkili ve ucuz bir kulaklık tabanlı sistem geliştirdiğimize inanıyoruz. Böylece hastalıkları önceden tespit etme potansiyelimiz doğuyor bu da çoğu insan için sağlık faydaları sağlayacaktır,“diye ekliyor Doç.Dr. Zhanpeng Jin. 

Ekip sistemi rafine etmek için ilave çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu çalışmaların içinde kulak kılı, kulak zarı enflamasyonu ve EarHealth’in performansını etkileyecek faktörler de var.

Referans: Yincheng Jin et al, EarHealth, Proceedings of the 20th Annual International Conference on Mobile Systems, Applications and Services (2022). DOI: 10.1145/3498361.3538935

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2022-08-earbuds-ear-infections-ailments.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu