KimyaTıp ve Sağlık

Kaliforniya Mahkemesi Kahveye Kanser Uyarısı Konulmasına Karar Verdi

ABD Kaliforniya mahkemesi kahve şirketlerine kahvenin kanser yapabileceği ibaresini ekleme zorunluluğu getirdi. Yeni getirilen kural ise akrilamit kimyasalı içeren kahve satan 91 kahve şirketi için geçerli.

Akrilamit nerdeyse tüm kahvelerde mevcut. Ayrıca bu kimyasal kağıt, plastik üretimi gibi kimyasal proseslerde ortaya çıkarken, sigara dumanında da bulunuyor. Amerikan Kanser Topluluğu’nun fareler üzerinde yaptığı laboratuar çalışmaları sonucu ,kemirgenlere verilen akrilamitli su numunelerinin bazı kanserlerin riskini arttırdığını ortaya koydu.

Aslında akrilamit sadece kahvede bulunmuyor. Genelde yiyecekler kızarırken Maillard reaksiyonu nedeniyle akrilamit çıkıyor. Kahveye bu sıcak tadı veren akrilamit aslında. Yiyecekler pişirilirken 121 derece üstüne çıkıldığında yiyeceklerdeki nişasta tarafından üretiliyor.

CNN raporuna göre Kaliforniya mahkemesi kahvenin yüksek miktarda akrilamit içermesi nedeniyle, bu uyarıyı getirmeyi kararlaştırıldı.Artık FDA hiçbir üründe yüksek  miktarda akrilamiti önermiyor.

2013 araştırmasın göre 1 kg (sıvı) kahvede 179 mikrogram akrilamit varken, kupa başına 45 µg geliyor. Fakat aynı çalışmaya göre bir dilim pişmiş tost ekmeğinde(buğday)  11-161 µg/kg akrilamit var. Bir dilim pişmiş çavdar tost ekmeğinde ise bu miktar  27- 205 µg/kg civarında değişiyor. Hele patates cipslerinde bu miktar 3900 µg/kg’a ulaşabiliyor.

Tabi tek bir bardak kahvede bu yüksek miktar yok ama tüketim çok fazla olduğunda zararlı olduğu bir gerçek.Kahvenin yerine çay tüketmek çok daha yararlı olabilir.

Amerikan Kanser Topluluğu yiyeceklerde 2002’de akrilamit olduğunu keşfetmişti.

Yapılan hayvan çalışmalarında fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan testlerde akrilamitin kanser riski doğurduğu keşfedilse de , bu riski ispatlamak için farelere 1000 ila 10000 kat daha fazla akrilamit verilmişti. 

Sonuç olarak kahve ve kavrulmuş yiyeceklerde bu risk mevcut olsa da, kahvenin yararları üzerine de pek çok araştırma mevcut. Yine de yurt dışında kahve tüketiminin Türkiye’ye göre aşırı olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak: Futurism

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kaliforniya Mahkemesi Kahveye Kanser Uyarısı Konulmasına Karar Verdi - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.