Genel

Evrenimiz Farklı Boyutta Genişleyen Bir Balonda Olabilir

Ye

Uppsala Üniversitesi’nden bilim insanlarının ortaya attığı yeni evren modeline göre,  evrenimiz 5 boyutlu uzaylarda bir balon gibi şişerek genişliyor olabilir. Bu yeni evren modeli sayesinde belki de karanlık enerjiye dair gizem çözülebilir. Physical Review Letters dergisinde yayınlanan yeni makalede, evrenin ekstra bir boyutta genişleyen bir balonda ilerlediği öne sürülüyor.

Yaklaşık 20 yıldır Evrenin artan bir hızda genişlediği biliniyor. Karanlık enerji yayılarak genişlemeyi sağlıyor. Karanlık enerjiyi fizikteki en büyük sırlardan biridir.

Uzun süredir çarenin sicim teorisinde aranıyordu. Sicim teorisine göre tüm madde çok küçük sicimler gibi titreşen parçalardan oluşuyor. Ayrıca bu teorinin uygulanabilmesi için çok boyutlu uzaylar gerekiyor. Yıllardır sicim teorisinin karanlık enerjiyi açıklaması beklense de, yıllardır bilim insanları tarafından şiddetle eleştiriliyor ve oluşturulan hiçbir model işe yaramadı.

Fakat bu yeni modelde karanlık enerji ve evrenimizin ekstra boyutta genişleyen bir balona neden olduğu öne sürülüyor. Tüm evrenin bu genişleyen balonun kenarında olduğu düşünülüyor. Evrendeki tüm madde ise ekstra boyutta genişleyen sicimlerin sonlarına tekabül ediyor. Ayrıca araştırmacılar bu genişleyen balonların sicim teorisinin varoluşunu gösteren bir çerçeve olacağını da düşünüyor. Bu takdirde daha fazla balon çoklu evrenler demek.

Uppsala ‘dan bilim insanlarının oluşturduğu bu yeni model evrenin kaderi ve oluşumunda farklı bir  resim çiziyor. Bu da sicim teorisi test etmede yeni metotlar sağlayabilir.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181228164824.htm

Referansı:

  1. Souvik Banerjee, Ulf Danielsson, Giuseppe Dibitetto, Suvendu Giri, Marjorie Schillo. Emergent de Sitter Cosmology from Decaying Anti–de Sitter SpacePhysical Review Letters, 2018; 121 (26) DOI: 10.1103/PhysRevLett.121.261301
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu