BiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Genlerimizde Saklı Antik Virüsler Yenileriyle Savaşmamızda İşe Yarayabilir

viral dna

Eski çağ virüslerinin DNA’sı, bağışıklık sistemimizin modern virüs ve diğer patojenlerin sebep olduğu yeni hastalıklarla savaşmasına yardımcı oluyor olabilir. Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, milyonlarca yıl önce genomumuza yerleşen endojen retrovirüs adındaki eski cağ virüsleri, bağışıklık sistemimizin evrimi sırasında bu görevi üstlenmiş olabilir.

Araştırmacılardan biri olan ve Salt Lake City’deki Utah üniversitesinde insan genetiği profesörü Dr Nels Elde’ye göre: “Pek çok virüs ilk başta viral çoğalmanın bir parçası olarak genomumuza girmiştir. Evrim durumu bizim lehimize çevirmiştir.”

Endojen retrovirüsler birer viral fosildir ve evrimsel geçmişimizde genomumuza entegre olmuş ve yeni viral partiküller üretip başka canlılara bulaşma yeteneğini kaybetmiş olan DNA dizileridir. Uzun süre, insan genomunun % 5 ila 8’ini oluşturan bu endojen retrovirüslerin herhangi bir işlevinin olmadığı hatta olumsuz bir etkilerinin olduğu düşünülmekteydi.

Araştırma ekibi, insan genomundaki endojen retrovirüsleri inceledi ve bunların büyük bir çoğunluğunun vücudun patojenlere karşı ilk savunma hattı olan doğal bağışıklık sisteminde önemli işlev gören genlerin yakınında bulunduğunu keşfetti. Araştırmacılar bunların bağışıklık sitemini harekete geçirmede bir işlev görüyor olabileceğini ve dolayısıyla virüs, bakteri ve diğer patojenlerin sebep olduğu hastalıklardan korunmamıza yardımcı olabileceklerini düşündüler.

Araştırmanın öncülerinden biri olan ve yine Utah Üniversitesi’nden Dr Cedric Feschotte “Bu sonuçlar bizim için, bu unsurların geçekten de bağışıklık genlerini harekete geçiriyor olabileceklerinin ilk işaretleri oldu” diye konuştu.

Endojen retrovirüslerin bu işlevini onaylamak için, araştırmacılar laboratuvar ortamında insan hücreleri yetiştirdi ve CRISPR/Cas9 genetik düzenleme yöntemini kullanarak, bir bağışıklık geninin yakınında bulunan bir endojen retrovirüs dizisini kesip çıkardı. Araştırmacılar bu hücrelerde doğal bağışıklık siteminin harekete geçirmekte başarılı olamadılar.

Ayrıca araştırmacılar bu hücrelere çiçek virüsüne benzer bir virüs bulaştırdıklarında, bağışıklık sisteminin ancak kısmi derecede etkinleştiğini gördüler. Araştırmacılar daha sonra endojen retrovirüsü tekrar bu hücrelere aktardılar ve bağışıklık siteminin normal bir şekilde çalıştığını doğruladılar.

Dr Feshotte: “Bu endojen retrovirüslerden bazılarının biyolojimizi şekillendirdiğini gösterdik,” dedi. “Memeli genomları içinde viral DNA rezervleri bulunmaktadır; bunlar doğal bağışıklık siteminin yenilikler üretmesine imkan sağlamıştır.”

Kaynak: http://www.bionews.org.uk/page_623834.asp

Daha Fazla Göster

Özge Özkaya

Moleküler Genetik alanında altı yıl araştırmacı olarak çalıştıktan sonra asıl ilgimi çeken şeyin bilim iletişimi olduğunu farkettim. Moleküler Biyoloji ve Genetik alanındaki gelişmelerle ilgili yazılar yazıyor ve başka kaynaklar için yazdığım yazıları Gerçek Bilim okuyucuları için Türkçe’ye çeviriyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Genlerimizde Saklı Antik Virüsler Yenileriyle Savaşmamızda İşe Yarayabilir - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu