Sorting by

×
Fizikİlginç BilimÜtopya

Bugünkü Teknolojiyle İnsanları Işınlamak Mümkün Değil

insanları ışınlamak -gerçek bilim

Leicester Üniversitesi’ nden yayınlanan yeni bir araştırma, ışınlayıcıların bugün kapasitesinin ne kadar olabileceğini gözler önüne serdi. Sonuçlar ise pek iç açıcı değil. Normalde teleportasyon ya da ışınlanma olayını Star Trek filminden biliyoruz. Fakat bir insanı ışınlamak için ne kadar zaman ve güç gerekir ? Ya da bir insanı oluşturan genetik bilgileri ışınlamak için ne kadar güç gerekir? İşte Leicester Üniversitesi’ nden fizik öğrencileri James Nelms, Declan Roberts, Suzanne Thomas ve David Starkey bu soruya cevap vermek için bir takım hesaplamalar yaptı.

Fizik öğrencileri bir insanı ışınlamak için gereken dalgaboyunu (banthwidth)değil,  yani güç tüketimini arttırarak zamanı azaltmanın yolunu gösterdiler.Fizikçileri yaptığı bu araştırma Leicester Üniversitesi’nin her yıl yayınladığı Fizik Özel Konuları dergisinde yayınlandı.

Yapılan araştırmada Dünya’ da yerden, uzaya doğrudan yörüngeye bir insanın nasıl ışınlanabileceği araştırıldı.  İşte teleportasyon işlemine  başlamak için her insanı temsil eden bilgi demetinin ışınlanması gerekiyor.

Bu da her hücrede genomu oluşturan DNA ‘ ların taşıdığı verinin ışınlanması anlamına geliyor. Her insan hücresinde yaklaşık 10000000000 (1010 ) bit veri bulunuyor ve bu veri vücutta bilginin kopyalanması için yeterli.

Tabi bir insanı tümüyle yeniden oluşturmak hiç de kolay değil. Bunun için ışınlanan kişinin beynindeki bilgi gerekiyor bu toplamda 2.6 x 1042  bit veri demek. Öğrenciler toplam veriyi hesaplayarak, bu veriyi uzayın bilinen bir noktasına ışınlamak için gereken zaman ve gücü hesapladılar.

Hesaplamanın sonucu ise hiç iç açıcı değil. 29,5 ya da 30 GHz dalga boyunda verinin transferi için 4850000000000000 (4.85×1015) yıl gerektiğini keşfettiler. Yani bunun için kimsenin ömrü yetmiyor .

Evrenin 14 milyar (14*109) yaşında olduğunu düşünürsek , evrenden bile 350000 kat daha fazla ömür gerekiyor. Aslında yürüyerek gitsek daha iyi !

Ayrıca hesaplamalar teleportasyonun dalgagenişliğine bağlı olduğunu ve zamanı azaltmak için güç tüketimini arttırmak gerektiğini de gösterdi.

Araştırmalara sonucunda halen ışınlanmanın imkansız olduğu anlaşıldı. Yani Star Trek’ de olduğu gibi bir ışınlanma mümkün değil.

Yine de büyük bilim adamı Nikola Tesla’ nın dediği gibi;  “İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.”

Kaynak : http://www2.le.ac.uk/offices/press/press-releases/2013/july/to-infinity-and-beyond-teleporting-humans-into-space

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tesadüfen bulduğum gerçekten eksikliği büyük olan bir girişim, o kadar gereksiz veri kirliliği var ki böyle siteler varsa da kayboluyorlar.Fakat zannetmiyorum olduğuna bu konuda çok araştırma yaptım. Burası gerçekten muhteşem. bu şekilde olmasada bu anlamda bir forum yapma girişimimiz olmuştu…

  2. Geri bildirim: İnsanları Işınlamak Mümkün Değil | Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu