Sorting by

×
FizikKimyaMakalelerTeknoloji Haber

Bilim İnsanları 10 Kat Daha Güçlü , Ekonomik Atom Pili Geliştirdi

NUST MISIS’den bilim insanları 20 yıla kadar pil ömrü olan küçük bir atom pili geliştirdi. Beta voltaik elementinin 3 boyutlu yapısı sayesi pilin boyutları 3 kat küçülürken, spesifik gücü 10 kat arttı ve maliyeti % 50 düşmüş oldu. Bu orijinal cihaz nikel beta voltaik elementi kullanıyor. Radyoaktif nikelin özelliğinden dolayı iki tarafta da düzlemsel p-n bağlantısı şeklinde kullanılıyor. Bu sayede pil hücre üretimi sadeleşirken, pilin gücünden çalan ters akımın kontrolü de kolaylaşıyor. Özel mikro kanal yapısı sayesinde beta radyasyonun dönüşüm alan etkisi 14 kez artarken, son akımda yükselme ile sonuçlanıyor.

Araştırma sonuçları Applied Radiation and Isotopes dergisinde yayınlandı.

“Çıkış elektrik parametrelerinde amaçlanan tasarım şuydu: kısa devre akımı IKZ—230 nA /cm2 (normal düzlemsel tasarımda 24 nA), son güç 31nW /cm2(düzlemsel olanda 3nW) idi. Bu tasarım sayesinde β kaynağı salınımında dönüştürülen enerji 10 kat artarken, pahalı izotop kullanımından kaynaklanan maliyetler de % 50 oranında düşecek,” diyor  NUST(The National University of Science and Technology) MISIS Yarıiletken Elektroniği ve Fizik Yarıiletkenleri Bölümü’nden Doç.Dr Sergey Legotin.

Aynı zamanda bu geliştirme sayesinde spesifik güç büyüklük mertebesinde artarken, bataryaların ağırlık ve boyutu 3 kat azalırken bataryanın gereken çıkış gücü korunmuş olacak.

Bu batarya bazı sıra dışı durumlarda kurtarıcı olabilir. Örneğin; çok yüksek sıcaklıklarda çalışan cihazlarda güç kaynağı ve sıcaklık sensöründe acil güç kaynağı olarak ya da uzayda,su altında veya yüksek rakımlarda buluna ulaşması zor olan yerlerde kullanılabilir.

NUST MISIS yeni betavoltaik pilin patentini tamamlıyor ve şimdiden dış uzmanlar tarafından pili tanınıyor. Ayrıca kurum dünya çapında betavoltaik pil pazarında önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Uzun ömürlü, güvenilir ve küçük boyutları sayesinde bu beta-voltaik piller pil pazarında önemli bir yer kapabilir.

Kaynak:

https://techxplore.com/news/2020-08-scientists-economical-atomic-battery-power.html

Referans:

 A.A. Krasnov et al. Development of betavoltaic cell technology production based on microchannel silicon and its electrical parameters evaluation, Applied Radiation and Isotopes (2016). DOI: 10.1016/j.apradiso.2016.12.019

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu