Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiDoğa ve Çevreİlginç Bilim

Zebra Balıklarının Omuriliklerini Nasıl Onarabildiği Keşfedildi

Zebra balıklarının (Danio rerio) omuriliklerini onarabildiği ve motor becerilerini sadece birkaç haftada iyileştirebildiği biliniyor. Ancak ABD’deki Duke Üniversitesi’nden bilim adamları bir adım daha ileri giderek bu balıkların omuriliği nasıl onarabildiğini buldu.

Bilim adamlarının yaptıkları araştırma bağ dokusu büyüme faktörü (CTGF) geninden elde edilen CTGF adlı bir proteinin söz konusu balıkların inanılmaz becerisinin sırrı olduğunu gösterdi.

Hücrelerin bağlanması, ayrışması, çoğalması ve dağılmasını etkileyen CTGF, sinir hücreleri arasındaki  iletişimin karışmaması ve iletişim hızının artması için yalıtım rolü üstlenerek, yaralanma veya hastalık nedeniyle ölen sinir hücrelerinin kalıntılarını temizleyen glia hücreleri tarafından salgılanıyor.

İnsandaki CTGF proteini zebra balıklarınınkiyle yüzde 81 benzerlik gösteriyor.  Araştırmaya göre insana ait proteinin zebra balıklarına enjekte edilmesi halinde omurilik onarımı sağlanabiliyor. Ancak memelilerde omurilik zedelendiğinde glia hücreleri ‘’köprü’’ yerine ‘’glia zarı’’ adı verilen bir bariyer oluşturuyor. Bu durum da yaranın iki kısmındaki sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı engelliyor.

Bilim adamlarına göre insandaki glia hücrelerinin CTGF’ye yanıt vermesini sağlayarak zebra balıklarındaki gibi omurilik onarılabilecek.

‘’Science’’ dergisinde yayımlanan bu araştırmanın sonuçları başka ilginç çalışmalara ışık tutuyor.

Kaynak: today.duke.eduDaha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu