Perşembe , Şubat 20 2020
Anasayfa / İlginç Bilim / Uykusuz Kaldığınızda Ağrı Kesiciler İşe Yaramayabilir

Uykusuz Kaldığınızda Ağrı Kesiciler İşe Yaramayabilir

Uykusuzluğun ağrıya duyarlılığı artırdığı, dolayısıyla bu durumda dinlenme ve kafeinin ağrı kesicilerden daha etkili olduğu belirlendi. ABD’deki Boston Üniversitesi’nden bilim adamlarının farelerle yaptığı araştırma, kronik uykusuzluğun ağrı kesicilere etkisinin ölçülmesini sağladı.

Araştırmada bilim adamları yaygın kullanılan steroid olmayan antienflamatuvarlar ve morfinin ağrıya duyarlılık üzerindeki etkisini değerlendirdi ayrıca uyanık tutan ilaçların etkisini kafeinin etkisiyle karşılaştırdı.

Araştırmanın başında fareler 5 gün arka arkaya bir süre uykuda yoksun bırakıldı. Bu uyanıklık sürecinde bilim adamları hayvanların stres seviyesini ve ağrıya duyarlılığını değerlendirdi.

Uykusuzluk ve ağrıya duyarlılık arasında sıkı bir bağlantı olduğu sonucuna varan bilim adamlarından Dr. Chloe Alexandre, 5 gün arka arkaya  orta düzeyde uykusuz kalmanın sağlıklı farelerde ağrıya duyarlılığı büyük ölçüde artırdığını belirtti.

Ancak araştırmanın daha da ilginç yanı yaygın kullanılan ağrı kesicilerin uykusuzluğun neden olduğu acıyı azaltmada etkili olmadığının belirlenmesiydi. Buna karşılık kafeinin ve uyanık tutak modafinil bazlı ilaçların ağrıya aşırı duyarlılığı azaltmada başarılı olduğu görüldü.

Bilim adamları, sonuçları ‘’Nature Medecine’’ dergisinde yayımlanan araştırmanın yeni ağrı kesicilerin geliştirilmesinin yolunu açabileceğini vurguladı.

https://www.topsante.com/medecine/troubles-neurologiques/douleur/les-antidouleurs-ne-fonctionnent-pas-si-vous-manquez-de-sommeil-617615

Facebook Yorumları

Bu haber 1428 kez görüntülendi.

Hakkında Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Geliştirilen Teknolojiyle 1 Damla Yağmurdan 140 Volt Elde Etmek Mümkün

Bilim insanları yağmur damlalarından elektrik elde etmenin bir yolunu buldu. Yeni icat edilen teknoloji sayesinde, …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Uykusuz Kaldığınızda Ağrı Kesiciler İşe Yaramayabilir - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.