Sorting by

×
Genel

TIME PERCEPTION BY HASAN GÜNAYDIN

 

Time is a process of perception that begins with a stimulus and results in the establishment of a code of meaning in the constructing memory.(61) This stimulus may be internal or external. At the same time, the arrangement of events in a timeline and the distinction of different times are topics that deserve special attention. It is also valuable to consider timing to be a cognitive process. In addition, associating the concept of time with an event, word or number can help us to understand it better and to assemble a comprehensive explanation. From this perspective, time perception is a very important subject, and one which supports cognitive psychology.(30) Re-analyzing conditioning experiments by affiliating them with the time factor may help to correlate cognitive processes with this conditioning period. The creation of a dilemma in the mind will contribute to the problem‟s solution. In the case of a dilemma, we can either explain the conditioning as a cognitive process or define new concepts, such as relationship formation,
2
cognitive extinction and relationship network. It is also important to contemplate time-connected codes of meaning and time-based storage.

If you would like to read more … Download summary from here

Time Connection by Hasan Günaydın

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu