Bilim-Kurgu SinemaTıp ve SağlıkÜtopyaVideobilim

Ruh/Bilinç Başka Bir Bedene Aktarılabilir Mi ? Bilimkurgu Filmi Self/Less

10 Temmuz 2015’de gösterime bilim kurgu filmi Self/Less’de  radikal bir tıbbi prosedür sayesinde kanserden ölmek üzere olan çok zengin bir adamın bilincinin ya da ruhunun genç ve sağlıklı bir adamın vücuduna aktarımı konu ediliyor. Başlarda işe yarayan bu mucizevi prosedür aslında göründüğü gibi değildir. İşte bu çılgın bilimsel deneyi ve sonuçlarını konu alan filmin, yönetmenliğini Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı ve Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi filminin ikinci ünite yönetmenliğini yapan, Hintli Tarsem Singh  yapmış.
Filmde kanser olan fakat çok zengin olan ölümün eşiğinde bir adama , ölümden bir kaçış yolu olarak ütopik bir çözüm sunulur, başka birinin vücuduna ruhunun transferi. Fakat vücudunu aldığı genç adamın hayatı ona gizemli anıları da beraberinde getirecektir. Zengin iş adamı Damian’ı Ben Kingsley,vücudunu aldığı genç adamı Ryan Reynolds(Yeşil Fener) oynarken, Madeline’i Natalie Martinez oynamış.

İlgi çekici konusuyla bilim kurgu ve gizem konularıyla ilgili izleyicilerin ilgisini çekebilir. Umudum Limitsiz gibi iyi ve sürpriz film çıkması. Henüz IMDB puanı çıkmamış film hakkında , ancak çılgın fragmanı sayesinde biraz bilgi sahibi olabiliyoruz.

selfless

Filmin yorumu :

Konu fena işlenmemiş, bazı kopukluklar olsa da izlenebilir. Ayrıca oyunculuklar idare etse bir kelebek etkisi kadar değil. Yine sürprizlerle dolu ilginç bir film olmuş. Bilimsel açıdan çok bir değer olmayan ütopik bir film olsa da ölümsüzlük gibi ilgi çekici bir konuyu farklı bir konumdan ele alarak izletmeyi başarıyor. Ben izlerken sıkılmadım, ama Self/less tahmin edebilir bir film olmuş.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu