BiyolojiDoğa ve ÇevreGenetikMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Erkek Hayvan Modelinde Öfkenin Kökeni Belirlendi

originsofrag

NYU Langone Tıp Merkezi’nin Current Biology dergisinde yayınlanan bir rapora göre;  erkek farelerde şiddetli, sebepsiz patlamaları anksiyete ve korku kontrolüyle ilişkili beyin yapısındaki değişikliklere bağlıyorlar.

Hayvanların orta beyin (lateral septum) duvar yapısının zarar görmesi veya fonksiyon kaybının “septal rage” (septuma ilişin öfke) üreten beyin bölgelerinde kaskat aktiviteyi tetiklediği bulundu. Araştırmacılar; bu ani, daha çok diğer farelere saldırı şeklinde olan, şiddet içeren davranışların, zarar görmüş lateral septuma sahip kemirgenlerde ve bazı kuşlarda uzun zamandır gözlendiğini söylüyor.

NYU Langone’s Druckenmiller Nörobilim Enstitüsü, çalışmanın baş araştırmacısı Yrd. Doç. Dr. Dayu Lin: “Son çalışmalarımız, farelerde lateral septumun aynı anda ‘frene basma’ ve ‘’gazdan ayağı çekme’   şeklinde, şiddet içeren davranışta nasıl  bekçilik rolü oynadığını gösteriyor.” diyor.

Lin, beyinde duygu ve öğrenmeyi kontrol eden kısımdan (hipokampus) gelen elektriksel sinyallerin fiziksel olarak lateral septum ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Lateral septum ayrıca daha çok  saldırganlık ve hormon üretimi ile ilgili olan beyin bölgesinden (hipotalamus) aldığı sinyalleri yansıttığını söylüyor.

Lin, insanlarda bilinen septal öfke oluşumu olmadığını, ancak erkek farelerdeki saldırganlığın, insanlarda şiddet davranışını içeren, öfkenin diğer biçimlerini kontrol eden beyin yol ağının haritalanmasına yardımcı olabileceğini vurguluyor.

1-originsofrag
Yeşil ışıklandırma farelerde lateral septumu gösteriyor

Çalışmanın anahtar bulgularından biri lateral septum kontrolünde uyarılan başta hipotalamusun merkezi bölgesindeki diğer beyin hücrelerinin, anatomik olarak ventromediyal hipotalamusun ventrolateral kısmı olarak belirlenmesidir. Lin’in önceki araştırması, doğal saldırganlık süresince beyinin bu bölgesinin yüksek seviyede aktif olduğunu, ancak, bu içerikte beynin diğer bölgelerinin bu bölgeyle etkileşiminin tespit edilmediğini gösterdi.

Lin ve meslektaşları, cerrahi olarak yerleştirilmiş bir probun ışığı ile, ‘uyarılmış’ beyin hücreleri grubunun seçilmesi ile, lateral septumdaki hücrelerin aktivitesini değiştirdiler ve deney faresinde saldırganlık patlamasını başlatabildiklerini, durdurabildiklerini, ve tekrar başlatabildiklerini buldular.

originsofrag
Ventromedial hipotalamustaki ventromedial kısım

Bilimadamları ayrıca, uyarılmış lateral septum hücrelerinin bir set ventromediyal hipotalamusun ventrolateral kısmındaki beyin hücrelerinin aktivitesini arttırdığını buldu ki, bu hücreler, aynı bölgedeki diğer beyin hücrelerinin aktivitesini düşürmüşlerdi. Aslında, farelerin saldırıları sırasında çok aktif olan hücreler septal uyarılma sırasında yüksek derecede baskılanmışlardı, saldırı sırasında baskılanmış hücreler de  lateral septum uyarıldığında en aktif hücrelerdi. Lin, bu bulgunun lateral septumun,öfke-uyarılı hücreleri baskılarken, öfke-inhibe hücrelerini aktive ettiği için, öfkenin “akıllı” bekçisi olduğunu öne sürüyor.

Lin: “Bizim çalışmamız, lateral septum doğrudan erkek farelerde ‘yoğunluğu azaltıp arttırması’ ve şiddet davranışında ilk bağlantının bu bölge ve diğer anahtar beyin bölgelerini içeren kısmın arasında olduğunu belirtiyor ve bu da, inandığımız düşünceyi kanıtlıyor.” diyor.

Araştıma ekibinin bir sonraki araştırmayı planladığı konu; erkeklerdeki saldırganlığın lateral septumdaki hangi spesifik beyin hücresinin kontrolünde olduğu ve ne koşullarda bunların davranışı teşvik etmek için aktive olduğu veya bu davranışı durdurduğudur. Lin, uzun dönemdeki amacının; terapötik olarak bir anlamı olsa da olmasa da diğer zihinsel ve sosyal fonksiyonlarda uzlaşmadan saldırganlığın kontrolünün bulunabileceğini belirlemektir.

öfke modeli
Farelerde öfke kontrolü

Kaynak: http://medicalxpress.com/news/2016-02-rage-brain-male-animal.html

Referans: http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(16)00050-6

Daha Fazla Göster

Melek Aydın

"Öngörülen geleceği yaratabilmek için en etkin araç bir ulusun bilim,teknoloji ve inovasyondaki yetkinliğidir."düşüncesi doğrultusunda çeşitli bilim ve inovasyon platformlarında araştırmacı öğrenci olarak projelerde yer almaktayım.Türkiye'de bilimsel kültürün gelişmesi adına biyoteknoloji ve yaşam bilimleri alanında, vaktim oldukça www.gercekbilim.com'da yazacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu