Sorting by

×
Alternatif EnerjiMakalelerMetalurjiYeni İcatlar

Metamateryallerden Elde Edilen Alet Mikrodalgalardan Elektrik Elde Ediyor

metamateryal mikrodalga

Duke Üniversitesi’ nden Pratt Mühendislik Okulu’nda bilim adamları metamateryalleri kullanarak mikrodalga sinyallerini (elektromanyetik radyasyon) yakalayarak modern solar panellerin verimine yakın enerji üreten bir alet yaptılar.Cihaz kablosuz olarak aldığı mikrodalga sinyalleri alarak cep telefonu veya benzeri elektronik cihazları şarj edebilecek kadar doğru akım voltajı elde edebiliyor. Cihaz uydu sinyalleri, ses sinyalleri veya Wi-Fi sinyalleri gibi elektromanyetik radyasyonu çekerek aynı güneş enerji panelleri gibi enerjiyi harmanlıyor.

Güç elde etmek için metamateryallerden yararlanıldı. Malzeme dalga enerjisinin farklı formlarını yakalayabilecek şekilde tasarlandı.Mühendislik  üniversite öğrencisi Allen Hawkes,mezun öğrenci Alexander Katko ve baş araştırmacı Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Steven Cummer mikrodalgalardan elektrik elde edebilen bir elektrik devresi tasarladı.

5 fiberglas ve bakır enerji kondüktöründen oluşan devre 7,3 volt güç elde ediyor. Bu da 5V güce ihtiyaç duyan USB şarj cihazına denk geliyor.

“ Ulaşabileceğimiz en yüksek enerji verimliliğine ulaşmaya çalıştık. Başlarda  %6-10 olan verim tasarımda yaptığımız iyileştirme sonrasında % 37’ ye çıktı. Bu verim güneş pilleriyle yarışabilecek düzeyde bir verim, “ diyor Hawkes.
“ Bu tasarım farklı frekans ve enerji türleri için kullanılarak vibrasyon ve ses enerjisinden elektrik elde etmek için kullanılabilir. Bugüne kadar metamateryallerle yapılabilecekler teori bazında idi. Fakat biz az bir çalışmayla  metamateryallerin tüketiciye sunulabileceğini gösterdik, “ diyor Katko.

Örneğin tavanı metamateryalle kaplı bir odadan Wi-Fi sinyalleri iyileştirilerek yönlendirilerek kayıp engellenebilir. Diğer bir uygulama ise kablosuz enerji yenileme sayesinde kullanımda kaybolan enerji geri kazanılabilir.

Metamateryallerin özellikleri gereği verdikleri esneklik sıradan antenlerde mümkün gözükmüyor. Metamateryallerle yapılan antenler birlikte çalışabilir.

Ayrıca bu sayede cep telefonları kullanılmadığında kablosuz olarak şarj edilebilir. Ya da elektriğin ulaşamadığı dağlarda, çöllerde enerji çekerek veri toplamaya yarayabilir.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131107154818.htm

Araştırma Referansı :

  1. Allen M. Hawkes, Alexander R. Katko, Steven A. Cummer. A microwave metamaterial with integrated power harvesting functionalityApplied Physics Letters, 2013; 103 (16): 163901 DOI: 10.1063/1.4824473

metamaterial-power-harvester-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu