Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / Alternatif Enerji / Magnezyum Sülfür Bataryaları İçin Yeni Elektrolit

Magnezyum Sülfür Bataryaları İçin Yeni Elektrolit

mgs batarya

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan Helmholtz Enstitüsü gelecek nesil bataryaların limitlerini zorluyor. Araştırma ekibi Magnezyum sülfür batarya hücre yapısı için geliştirilmiş elektrolitlere sahip. Magnezyum lityumdan daha yoğun bir kapasiteye sahip. Ayrıca magnezyum doğada bol miktarda bulunmakta, toksik değil  ve havayla bozunmaya uğramamaktadır. Bu yeni elektrolit Gelişmiş Enerji Malzemeleri( Advanced Energy Materials)  dergisinde yer aldı.

Enerji depolamak için birçok elektrikli aygıt Lityum-iyon ve Metal-hidrit bataryalarını kullanır. Bilim adamları gelecekte kullanılacak olan cihazların güvenliği artırmak, maliyetini düşürmek, sürdürülebilir bir halde performansı artırmak için kurulu batarya sistemleri üzerinde alternatifli çalışmalar yapar. Amaç ise lityumun yerine farklı maddeleri kullanmak. Bu amaçla tüm batarya bileşenleri yeniden geliştirilmeli ve elektro kimyasal sürecin anlaşılması gerekmektedir.

Magnezyum tabanlı batarya hücreleri halen Lityum ion bataryaların yerini almak için cazip bir seçenek olarak gözükmektedir. Prensip olarak magnezyum lityumdan daha yüksek depolama yoğunluğuna sahiptir. Magnezyumun lityuma göre diğer avantajlarını sayacak olursa; doğada bol miktarda bulunması, toksik içermemesi ve havada daha az bozulmasıdır. Şimdiye kadar bu alanda sınırlı ilerleme kaydedildi. Yüksek depolama kapasiteli ve güç yoğunluklu magnezyum bataryaları dizayn edebilmek için uygun elektrolitler kolayca üretilmelidir. Böylece istikrarlı ve yüksek konsantrasyonlu farklı çözücülerde kullanılabilir.

Helmholt Enstitüsü araştırma takımı lideri Maximilian Fichtner ve Zhirong Zhao-Kager sundukları umut vadeden elektrolit tamamen yeni nesil bataryaların geliştirilmesine olanak sunuyor. Yeni elektrolitin karakteristiği bir dizi umut verici özellikleri taşıyor. Bu elektrolit eşi benzeri görülmemiş elektrokimyasal kararlılığa ve çok yüksek verime sahip olması yanında çeşitli çözücülerde ve yüksek konsantrasyonlarda kullanılabiliyor. Dahası bu elektrolit kükürt katot ile kimyasal olarak uyumlu ve deşarj gerilimi teorik değerine yakın olması dikkat çekiyor.

Bu elektrolitin bir diğer avantajı ise çok basit bir şekilde üretiliyor olmasıdır. Maximilian Fichtner elektrolit ile ilgili şunları söylüyor;  “Piyasada bulunan standart kimyasallardan magnezyum amid ve alüminyum klorür  yaygın olarak kullanılır. Bunlara çözücü eklenir ve karıştırılır. Bu basit karışım doğrudan batarya elektrodu gibi kullanılabilir.”

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141127082150.htm

Araştırma referansı :

  1. Zhirong Zhao-Karger, Xiangyu Zhao, Di Wang, Thomas Diemant, R. Jürgen Behm, Maximilian Fichtner. Performance Improvement of Magnesium Sulfur Batteries with Modified Non-Nucleophilic Electrolytes. Advanced Energy Materials, 2014; DOI: 10.1002/aenm.201401155

nano

Maximilian Fichtner

Facebook Yorumları

Bu haber 3589 kez görüntülendi.

Hakkında Burak Koçak

1990 Kastamonu doğumluyum. 2013 yılında Kocaeli Üniversitesi’ nin Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İlgi alanlarım teknolojiyi yakından takip etmek ve onlarla ilgili araştırma yapmaktır. Şu anda özel bir firmada çalışıyorum. Sizin için www.gerçekbilim.com‘da elektronik ve elektrik alanında yazılar yazmaktayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Süperiletken Sayesinde Kuantum Bilgisayarların Dönemi Başlıyor

Yeni bulunan süperiletken sayesinde, kuantum bilgisayarların yapımındaki en büyük zorluk aşılmış olabilir. Araştırmacılar bu buluşun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.