Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimMakalelerNanoteknoloji

Kobalttan Korunmak İçin Kendine Iron Man Zırhı Oluşturan Bakteri Keşfedildi

Bakteriler belki basit yaşam formları gibi görünebilirler fakat muhteşem yetenekleriyle bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyorlar. Geobacter sulfurreducens adlı bakterinin toksik(zehirli) kobalt zehirlenmesine karşı, etrafına aynı Iron Man gibi bir metalden bir kalkan ördüğü keşfedildi.

Geobacter soyundaki bakteriler bazı yararlı özelliklere sahip. Pası soluyarak, iletken nanoteller üretebilir ve hatta elektrik üretebiliyor. Yani mikrobiyal yakıt hücreleri üretmede bu bakteriler oldukça faydalı olabilir.

Michigan State Üniversitesi’nden bilim insanları bakterinin yeni bir kabiliyetini keşfetti. Öyle görünüyor ki; Geobacter sulfurreducens , bir çok organizma için zehirli olan kobalttan kendini koruma kabiliyetine sahip. Bakteriler pastaki kobalt madenini alarak, dış zarlarına bir kalkan gibi örerek, kobaltın içeri girmesini engelliyor.

“Yüzeylerinde kobalt nanoparçacıklar oluşturuyorlar. Böylece kendilerine metalden bir kalkan yaparak koruyorlar. Bu sanki Iron Man’in kalkanını giymesine benziyor,” diyor araştırmanın baş yazarı Gemma Reguera.

Araştırmacılar bakterinin bu kabiliyetinin gösterebilmek için Geobacteri yüksek miktarda kobalta maruz bıraktı. Kaydedilen mikroskop görüntülerinde bakterilerin metalden bir katman oluşturarak, yaşamaya devam ettiği anlaşıldı.

Ekip bakterinin bu yeni keşfedilen yeteneği sayesinde geri dönüşümdeki lityum-iyon pillerden, kobaltın ayrıştırılabileceğini düşünüyor. Araştırmacılar Geobakterinin kadmiyum gibi diğer toksik metalleri ayrıştırıp, ayrıştıramayacağını araştırıyor.

Araştırma Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlandı.

Kaynak
NewAtlas
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu