İlginç BilimTıp ve Sağlık

Japon Bilim İnsanları Jetlag İçin Tedavi Geliştirdi

Japonya’dan bilim insanları jetlagtan kaynaklanan uyku bozuklukları ve rahatsızlıkları tedavi etmek için yeni moleküller tasarladı. Uzun bir uçak yolculuğundan sonra uyku düzenimiz bozulduğundan, yani doğal 24 saatlik sirkadiyen döngü vücudumuza yanlış etkileyebilir.

Nagoya Üniversitesi’nden Transformatif Biyo-Moleküller Enstitüsü’nden (ITbM) araştırmacılar sirkadiyen periyodu kısaltmak amacıyla bu yönde ilk adımı attılar. Bu moleküller doğrudan bizim saat proteinlerimiz (CRY) gibi davranıyor.

İnsanlar dahil bir çok organizma uyuma/uyanma döngüsü ve metabolizmasına sahiplerdir her 24 saatte bir bu biyolojik saat sıfırlanır.

İşte jetlag gibi durumlarda bu döngü aksar ve uyku bozuklukları doğar. Uzun süreli uyku eksikliği, kardiyovasküler,endokrin, bağışıklıuk ve sinir sistemini etkileyerek, hipertansiyon dahil, obezite ve ruh sağlığında bozukluklara yol açabilir.

Bizim biyolojik saatimiz 4 ana düzenleyici molekülün ikili olarak çalışmasıyla işler. CLOCK ve BMAL1 bir araya geldiğinde,  PER ve CRY proteinlerinin üretimini teşvik eder. Bu proteinler nöbetleşe CLOCK ve BMAL1’i bloke ederek bu sayede  döngü kapatırlar. Bu döngünün aktivasyonuyla günde sadece bir kez üretim ve durdur/bloke et işlemi gerçekleşir. Ayrıca bu döngü FBXL3 bileşiğinden etkilenir ki, bu da CRY’yi hücre enzimlerle güçsüz bırakır.

İşte 2012’de keşfedilen KL001 adı verilen molekül sayesinde FBLX3 ile CRY proteini için mücadele verilerek, sirkadiyen döngü uzatılıyor. KL001 CRY’nin bozunmasını engelliyor. İşte araştırmacılar bu bileşikleri dikkatlice analiz ederek KL001 benzeri bir bileşik üretti.

Araştırmacılar molekül tasarlama yaklaşımının gelecekte büyük potansiyeli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160529175837.htm

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu