Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Günde Bir Elma Damar Hastalıklarından Kaynaklanan Ölümleri Engelleyebilir

Yeni yapılan  bilimsel bir araştırmaya göre 50 yaş ve üstü yetişkinlerde günde bir elma yemek damar hastalıklarına bağlı ölümleri engelleyebilir ya da erteleyebilir. İngiltere’ de 150 yıldır halk arasında iyi bilinen elmayla ilgili bir deyim bile var, “ Elma giren eve doktor girmez” . İşte sanki bu deyimi desteklercesine elmanın yararı savunuluyor. İngiltere’ de kalp hastalıklarını engellemek için hayat tarzının değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Yapılan denemeler mg-coa redüktaz inhibitörlerinin damar problemi riskini düşürebileceğini öneriyor. Bu  nedenle mg-coa redüktaz inhibitörlerinin büyük çapta kullanımı için çağrılar yapılıyor.

Oxford Üniversitesi’ nden araştırmacılar matematiksel modellemeler kullanarak, İngiliz nüfusunda inhitibitörlerin yayılımını inceledi. Bilim adamları vasküler mortalite oranını inceleyerek, bu hastaların inhibitörleri veya elma yemediğini analiz etti.

Araştırmacılar % 70 uyum oranı gösterenlerde toplam kalori alımının sabit kaldığını tahmin ediyor.

Sadece İngiltere’ de 5,2 milyon mg-coa redüktaz inhibitörü tedavisi gören insanın olduğunu tahmin ediyorlar. Ayrıca 17,6 milyon 50 yaş üzeri insana da inhibitörlerin önerildiği belirtiliyor. Eğer 17,6 milyon kişi günlük ihtiyaçlarını alırsa yılda  9400 daha az insanın damar hastalığından öleceği belirlendi.

Buna karşın, mg-coa redüktaz inhibitörlerinin yan etkileri nedeniyle 50 yaşın üzerinde herkes yazılamıyor. Bir kas hastalığı olan miyopati ve on binlerce diabet teşhisine neden oluyor. 30 yaş üstü bireyler elma veya inhibitörleri aldığında damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı %3 düşüyor. Bilgisayar üzerinde yapılan modelleme ölüm oranının düşeceğini öngörüyor. Fakat yan etkilerin ikiye katlanacağı da anlaşıldı.

İşte inhitörlere karşı toleransınız düşükse en iyi yol bol bol elma ve meyve yemek. Damar hastalıkları için elma birebir.

Kaynak :  http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131217210549.htm

Araştırma Referansı :

  1. A. D. M. Briggs, A. Mizdrak, P. Scarborough. A statin a day keeps the doctor away: comparative proverb assessment modelling studyBMJ, 2013; 347 (dec17 2): f7267 DOI: 10.1136/bmj.f7267
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu