Cumartesi , Ağustos 15 2020

Dünyadaki En Önemli Canlı, Arı İlan Edildi

İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği’nin Earthwatch Enstitüsü’nde yaptığı son toplantıda, arıların gezegenimizde yaşayan en önemli canlı olduğu ilan edildi.

Dünyadaki tarımsal faaliyetlerin % 70’inin arıların polenleşmesine bağlı olduğu düşünülüyor. Arılar çiçekleri tozlaştırarak, onların üremesini sağlıyor. Yani arılar olmadan bu fauna var olamaz.

Ayrıca, Universidad Mayor (CeapiMayor) Arıcılık Girişim Merkezi ve Apiculture Şili Şirketi (Cach) ‘nin yaptığı araştırmalarda; arıların mantar,virüs ,bakteri gibi hiçbir patojen taşımayan tek canlı olduğu belirtildi.

Buna karşın arılar üzerinde yapılan son araştırmalara göre, arı popülasyonu son yıllarda % 90 ‘a yakın azaldı ve endemik türler arasına girdi.

Arıların popülasyonundaki bu düşüş, tarımsal ilaçların kontrolsüz kullanımı, çiçeklerin azalması  ve ormanların yok edilmesine bağlandı. Bu nedenle çevreciler acilen pestisit kullanımının yasaklanmasını ve tümüyle doğal yöntemlerin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyor. Arıların sağlığı ve ortamları dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. 

Greepeace arıları yeniden geri kazanmak ve korumak için en tehlikeli 7 pestisitin (bunların üçü nikotinli) yasaklanması gerektiği söylüyor. Böylece ekolojik tarım onarılarak, vahşi habitat korunabilir. Ekolojik tarım, vahşi habitatları ve arıları korumak için gerekli. Bunun için de tek ürünlü devasa tarım alanlarından kaçınarak eko-sistem çeşitliğini korumak gerekiyor.

Bu sayede toprağın besini doğal komposto sistemleriyle onarılarak , rüzgar ve toprak erozyonundan kaçınılarak pestisit ve kimyasal gübrelemeden kaçınılabilir.

Arı popülasyonu onarıldığında ve polenleşme iyileştiğinde tarım alanlarının verimi artacaktır.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/bees-have-been-declared-the-most-important-living-thing-on-earth

Facebook Yorumları

Bu haber 198764 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakteriler Uzayda Antibiyotik Direnci Geliştiriyor ve Daha Ölümcül Olabiliyor

Dünya’nın dört bir yanından Mars görevleri için roketler yollanırken, her geçen gün uzay yolculuklarında yeni …

9 yorumlar

 1. Çok değerli emekleriniz için binlerce teşekkürler…

 2. Değerli, saygıya değer Oğuz Sezgin beyefendi ..
  ayıptır söylemesi 6ncı üniversite de işletme 2. sınıfta okuyorum kısaca orta okuldan sonra hem çalışıp hem okuyorum 65 yaşındayım, kitap fuarlarına hangi şehirdeyse kaç gün sürerse o kadar gün didik didik inceleyip her ziyaretimde sırt ve el çantalarım dolu evime dönüyorum, 15 günde bir de 10 kadar kitabevlerinden, internetten kitap satın alırım ve okurum .. yazarım .. uzun lafın kısası .. size minnettarım gercek bilim com çok büyük bir emek .. 23:00 den şu ana kadar yani 07:45 oldu zaman akmış .. internetteki araştırmam sizin web sitenizi keşfettirdi, inceledim okudum .. mutlu oldum çok uzun sağlıklı mutlu yaşayın .. ruhsal olarak yaşlanmayın .. hep gülümseyin .. az uyuyun .. dünyaya hizmet edin .. annene .. babana sevgi ve selamlarımı iletin lütfen ! ailesine, ülkesine, dünya insanlığına hizmet edenlerin önceliği anne ve babası sonra da sizin gibi değer verdiğimiz bilim sanat kültür insanlarına .. ÇOK TEŞEKKÜRLER .. MİNNETTARIM ..

  * NOT – Bir gün tanışmak isterim sizinle .. umarım .. dilerim ..

  SEVGİ VE IŞIKLA KALIN

  evren gezgin

 3. ingilizce eğitim seti

  Oğuz bey çok güzel bir konu olmuş çok teşekkür ederim size başarılar diliyorum

 4. Sivrisinek gelmemesi için Ege ve Akdeniz bölgemizdeki tüm hoteller her akşam ilaçlama yapıyorlar. Bunlar arı gibi diğer canlılara da zarar veriyor. Ayrıca 2018/2019 yazındada Muğla Akyaka da denizin kenarında ilaçtan uyuşmuş bir sürü arılar görüyorum. Çok üzücü…

  • Koloni ölümleri gerçekleşiyor. Arılar ve habitat korunmazsa bir geleceğimiz olmayabilir.

  • Dünyada tarımsal ilaçlarda ve gübrelerde büyük paralar dönüyor.
   Doğanın zehirlenmesi bu sermaye çevrelerinin umurunda değil.
   Bugün ilgili Bakanlığın, balı taklit edenlere karşı gösterdiği ilgiyi,tarımda kullanılan zehirleri üreten ve ithal edenlere karşı gösterse ve ülkemiz arıcılığını da öz evlat olarak görse çok iyi iş yapmış olurlar🐝🐝

 1. Pingback: Köy Kahvesi Gazetesi Dünyadaki En Önemli Canlı Arı İlan Edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.