BilgisayarBilimHaberlerREKLAMTıp ve Sağlık

Dünyada Koronavirüs Son Durumunu Takip Edebileceğiniz Haritalar

İlk COVID-19 vakasının Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde görülmesinin ardından, hastalık şu anda neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. An itibarıyla 180’den fazla ülkeye yayılan koronavirüs, 450 binden fazla insana bulaştı. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütünün 11 Mart 2020’de salgın olarak nitelendirdiği koronavirüsün yayılışını takip edebileceğiniz online birçok harita mevcut. Bu haritalar aracılığıyla koronavirüsten kaç kişi öldü, koronavirüs kaç ülkede gibi soruların cevaplarını öğrenebilir, koronavirüs son durumu takip edebilirsiniz. Biz de bu haritalar arasından, en güncel bilgilere dayanarak virüsü izlemenize yardımcı olacak canlı koronavirüs haritalarını listeledik.

1. Google

Google’ın kendi organizasyonu üzerinden her kriz döneminde haritalar yayınlandığı daha önceden de görülmüştü. ABD’deki kasırga ve fırtına felaketleri ile yakın zamanda Avustralya’da çıkan yangınlarda için organizasyon sitesi üzerinden haritalar yayınlayan Google, koronavirüs haritası için de düzenli güncellenen bir harita yayınlamış durumda. Dünya Sağlık Örgütünün sağladığı verilerle güncellenen bu haritada ülke bazlı vaka sayılarını, ölüm sayılarını ve iyileşen sayıları ile her bir milyon insan için kaç vaka olduğunu öğrenebilirsiniz.

2. Koronavirüs Dünya Haritası

Bir Türk web geliştiricisi tarafından geliştirilen bu harita, diğer sitelerden farklı olarak Wikipedia’da yer alan 2019-20 koronavirüs pandemisi sayfasından elde ettiği verilerle her saat kendisini güncelliyor. Aynı zamanda interaktif olan bu koronavirüs dünya haritası aracılığı ile ülke bazlı koronavirüs vaka, iyileşen ve ölüm sayılarını görebilirsiniz. Son olarak, bu haritanın tam ekran olarak da kullanılabildiğini, ayrıca dileyen kullanıcıların bu haritayı embed kodu ile kendi internet sitesine ekleyebileceğini belirtmek isteriz.

3. Bing

Bing tarafından yayınlanan bu harita ise koronavirüs (coronavirus) takip edebileceğiniz en detaylı platformlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sitelere benzer biçimde ülke bazlı koronavirüs vaka, iyileşme ve ölüm sayılarıın görebileceğiniz bu haritada, diğer haritalardan farklı olarak ülke bazlı grafiklere ulaşabilir, ABD, İtalya, Fransa gibi ülkeler için eyalet bazlı verilere ulaşabilirsiniz. Son olarak, bu haritada her ülkedeki son koronavirüs haberlerini de görebilir, dilerseniz telefonunuz aracılığı ile uygulamasını kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dünyada Koronavirüs Son Durumunu Takip Edebileceğiniz Haritalar - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu