Sorting by

×
Doğa ve Çevreİklim Değişimi

Coronavirüs Salgını Nedeniyle Çin’de Karbon Emisyonu Düştü

Çin’de Aralık ayında ortaya çıkan ve giderek yayılan coronavirüs salgını nedeniyle , Çin’in karbon emisyonunun  geçen 2 hafta içinde, en azından 100 milyon metrik ton kadar düştüğü belirtiliyor. Çin ekonomisi felç olmuş durumda ve bazı fabrikalarda üretim durdu.

Finlandiya Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nden yayınlanan araştırmada karbon emisyonunun en azından 100 milyon metrik ton düştüğü açıklandı.

Bu değer geçen yılın küresel emisyonun % 6’sına denk geliyor. Yani emisyonda büyük bir azalma gerçekleşti. Coronavirüs’ün hızla yayılması sonucu 2100’den fazla kişi ölürken ,75 bin kişiye virüs bulaştı. İngiliz tabanlı Carbon Brief websitesine göre, Çin’deki coronavirüs alarmı nedeniyle kömür ve petrol talebinde azalma oldu.

Son iki haftada termik(kömür) santrallerdeki enerji üretimi , 4 yılın en düşük rakamına gerilerken, çelik üretimi de son 5 yılın düşük rakamlarına geriledi.

Çin aynı zamanda dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve tüketicisi olduğundan, Shandong’taki rafinelerdeki üretimin 2015’den beri en düşük değere düştüğü belirtiliyor.

Çin’deki en büyük ekonomik aktivite olan Lunar Yeni Yıl bayramı uzatılsa da, virüs krizi yüzünden bir çok insan evine hapsolmuş durumda.

“Coronavirüs salgınının boyutuna göre endüstriyel sektörlerde % 15 ila % 40 düşüş var,” deniliyor raporda.

“Öyle görünüyor ki, Çin’in emisyonunun çeyreği veya daha fazlası son iki haftada silinmiş. Normalde bu periyot, bayram sonrası olduğundan aktivitenin devam etmesi gerekirdi.”

Çevreciler yine de uyarıyor eğer Çin hükümeti ağır kirleticilerin üretimini teşvik ederse, çevresel kazançlar tersine dönebilir.

Coronavirüs alarmı geçtikten sonra, fabrikalar kayıplarını kapatmak için üretimi maksimuma çekebilir. Bunun tecrübeyle sabit olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda, araçlar ve enerji santrallerinde fosil yakıtların tüketimiyle oluşan azot dioksit emisyonu da % 36 düştü.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/china-s-carbon-emissions-suddenly-dropped-recently-but-not-for-the-best-reason

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu