Anasayfa / Teknoloji Haber / Bu Quadcopter’ler Pervane Kaybında Bile Yeni Geliştirilen Algoritma Sayesinde Uçabiliyolar

Bu Quadcopter’ler Pervane Kaybında Bile Yeni Geliştirilen Algoritma Sayesinde Uçabiliyolar

İnsansız hava taşıtlarının artmasıyla birlikte bu taşıtların dağıtım araçları olarak kullanılması çokça gündeme gelmektedir. Bu da bu araçların yoğun nüfuslu olan bölgelerde kullanımının bizlere ne gibi yararlar sağlayacağını düşündürmektedir. Ancak bunun yanında bu araçlarda meydana gelebilecek arızalar ve bu arızalar sonucunda oluşabilecek kazaları düşünmeden geçmek doğru olmaz. Bu olasılıklar doğrultusunda bu kazalar üzerinde birçok çalışmalar yapılıyor. Tabi geliştirilen teknolojik cihazların hayatımızı kolaylaştırmasının yanında getirdiği risklerin analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.  Bütün bunlar ETH Zürih araştırmacılarının Quadcopter üzerinde geliştirdikleri algoritmanın nedenini ortaya koymaktadır. Geliştirilen yeni algoritma Quadcopter’ ın birkaç motorunu ya da pervanesini kaybetmesi halinde havada kalmasını sağlamaktadır.

Bütün bu riskler doğrultusunda şu an dağıtım aracı olarak önerilen helikopterler;  Hexacopter ve Octocopter’ dır. Bu araçlar herhangi bir pervane arızasında bile 6 veya 8 pervanesi ile güvenli uçuşu sürdürmeye daha elverişlidir. Bütün bunlar ile birlikte ekstra donanım ihtiyacı duyarlar, ancak daha büyüktürler, ağırdırlar, çok karmaşıktırlar ve sonuç olarak Quadcopter’ ken daha verimsizdirler.

ETH algoritması mevcut Quadcopter’ a eklenebilen bir kontrol sistemidir ve bu sistemi eklemek için herhangi bir fiziksel değişikliğe ya da uçuş aracımıza ek bir aparat takmamıza gerek yoktur.

Bir veya daha fazla pervanenin çalışması durduğunu yazılım algıladığı zaman aracı ilk pozisyonunda tutmak için yatay olarak spin atmaya başlar. Sonra seçmeli olarak değiştirilen itiş sayesinde aracın rotasyonu aşağı doğru çevrilerek kontrollü olarak yere inmesini sağlanır.

Bu algoritma bir pervane arızası durumunda Quadcopter’ ın ne yapacağı incelenmiştir. Aşağıdaki videoda bir adet pervanesi yerinden fırlayan Quadcopter’ ın üç adet pervane ile tekrar eski konumunu sağlayarak yere nasıl güvenli bir iniş yaptığını görebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.. Bunun gibi güzel çalışmalarda buluşmak dileğiyle..

Kaynak : http://www.gizmag.com/quadcopter-failure-algorithm/30031/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Burak Koçak

1990 Kastamonu doğumluyum. 2013 yılında Kocaeli Üniversitesi’ nin Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İlgi alanlarım teknolojiyi yakından takip etmek ve onlarla ilgili araştırma yapmaktır. Şu anda özel bir firmada çalışıyorum. Sizin için www.gerçekbilim.com‘da elektronik ve elektrik alanında yazılar yazmaktayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un Kırılmaz OLED Ekranı Askeri Testleri Geçti

2019’da Samsung Galaxy telefonlarda kullanılması için kırılmaz OLED ekran üretti. Corning’in Gorilla Glass 6 camı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.