Sorting by

×
BilimBilimsel GelişmeDeneyselDoğa ve ÇevreTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Laboratuvar Ortamında Kulak ve Burun Gibi Organları Üretmeyi Başardı

Britain Growing Body Parts

Londra’ da Royal Free Hastanesi’nde bilim insanları kök hücreleri kullanarak  laboratuvar ortamında, burun, kulak ve kan damarlarını yapmayı başardı. Dünya’ da Amerika dahil pek çok laboratuvarda kök hücreden laboratuvar ortamında organ üretmek için çalışıyor. Artık İngiltere’ den şanslı birkaç hastaya laboratuvar ortamında yapılmış kan damarları, göz yaşı kanalları, soluk borusu nakledilmiş bulunuyor.

Araştırmacılar yakında vücudun diğer parçalarını da insan vücuduna nakletmeyi planlıyorlar. Dünya’nın ilk laboratuvar ortamında kök hücrelerden yapılmış burnunu nakletmeye hazırlanıyorlar.

En son geçen sene İngiliz ekip, kanserden burnunu kaybeden bir İngiliz vatandaşına laboratuvar ortamında yapılmış bir burun yaptılar. Burnun süngerimsi yapısını taklit etmek için yapı önce tuzlu ve şekerli bir kalıpta bekletildi. Sonrasın burun hastanın koluna nakledilerek cildin burnu sarması ve onarması beklendi.

Prof.  Seifalian ve ekibi burnu hastanın yüzüne nakletmeden önce resmi kurumlardan onay için bekliyor. Prof.  Seifalian hastanın yüzüne nakil yapmadan herhangi bir şey belirtilemeyeceğini söylüyor.
Prof.  Seifalian daha önce kan damarları,gözyaşı kanalları ve soluk borusu yapılarında kullanılan polimer için patent aldı. Geçen yılın sonlarında Hindistan ve Londra’da test laboratuvarlarında yapılan kulaklar için testler başladı. Bu sayede kulakları olmadan doğan insanlar için bir fırsat doğacak.

‘ Kulakları yapmak burunları yapmaktan çok daha zor çünkü bütün dış şeklin ve cildin sıkıca oturması gerekiyor. Özellikle yeni kulağa ihtiyaç duyan çocuklar için kaburgadan kıkırdak almak oldukça invasif bir uygulama,’ diyor Prof. Seifalian’ın laboratuvarında bugüne kadar düzinelerce kulak ve burun yapmış olan plastik cerrahı Dr. Dr Michelle Griffin.  Ayrıca, karın altı bölgeden alınacak yağ hücreleri sayesinde labortuvardaki kulakların daha hızlı büyüyebileceğini belirtiyor.

burun nasıl ekleniyor-gerçek bilim
1. Fotoğraflar ve tomografi çekiliyor 2.Balpeteği benzeri kalıpla şekil alınıyor ve kemik iliğinden alınan kök hücreler çoğaltılıyor 3. Hücrelerin uyumunu arttırmak için biyoreaktöre konuyor. 4. Kolun altına bir balon yerleştirerek her gün biraz daha cilt gerdiriliyor. 5. 3 ay sonra balon kaldırılıyor ve yerine burun konarak gerekli kan damarları ve sinirler ciltten buruna aktarılıyor. 6. 3 ay sonra burun alınarak yüze ekleniyor.

 

Dr Griffin ilerde tümüyle sentetik bir yüz yaratabilmeyi plandıklarını fakat polimer iskeletlerin vücuttan atılmayacağını öncelikle kanıtlamaları gerektiğini belirtiyor.Bilim insanları burun ve kulaktan sonra daha kompleks akciğer, böbrek, karaciğer gibi organları üretmeye çalışacaklarını belirtiyorlar. Başlangıç aşamasında bir organı birebir üretmenin gerekmediğini ve şimdiden üretilen soluk borusu, gözyaşı kanalı gibi yapıların yeterince işe yaradığı belirtiliyor. 16 milyon dolar harcanan araştırma 2016’ya kadar yaygınlaşacak. Eklenen organların kanser gibi yan etkileri de uzun süreli olarak incelenek. Böylece ilerde mükemmel organlar yapılabilecek. 

Gelecekte organları üreten fabrikaların açılabileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2599568/UK-scientists-make-body-parts-lab.html

Britain Growing Body Parts Britain Growing Body Parts

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. merhabalar. 26 yaşında Bir yakınımın erken menopoze girme durumu oluştu. Kromozan yapısı 45x+46xx olup, fsh 44, LH 10.6, E2 46 dır. İleride yumurta nakli veya donasyon ile çocuğu olur mu. Beni bilgilendirirseniz, çok sevinirim. Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu