Alternatif EnerjiDeneyselDoğa ve Çevreİklim DeğişimiKimyaMakalelerMühendislik

Atık Lastiklerden, Beton Dayanımını Arttıran Grafen Üretildi

Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, eski atık lastikleri grafene dönüştürerek, beton dayanımını arttırmada kullanılan yeni bir proses geliştirdi. Bu yeni proses sayesinde daha çevreci üretimi yapılabilir.

Bu araştırma, ekibin daha önce geliştirdiği ve flaş jul ısıtma adı verilen bir prosese dayanıyor. Özellikle bu proseste kullanılan elektrik şokları sayesinde karbon kaynağı hızlı bir şekilde 2,725 °C’ye çıkartılarak, grafen taneciklere dönüştürülüyor. Bu malzeme turbostrastik grafen olarak da biliniyor ve tabakaları mükemmel bir şekilde hizalanmıyor. Bundan dolayı çok daha kolay çözünüyor ve kompozit materyallerle entegrasyonu kolaylaşıyor.

Geçen sene de Rice ekibi yiyecek veya plastik gibi atık ürünlerde kullanılabilecek bir teknik sergilemişti. İşte bu yıl rotayı eski atık lastiklere çevirdi. Daha önce yapılan araştırmalarda grafen verimi düşükken, yeni çalışmada normal geri dönüşüm prosesinden kalan madde de dönüştürülüyor.

Lastikler Pirolizle Yakılıyor

Pirolizde lastikler düşük oksijenli ortamda yakılıyor. Bu endüstriyel prosesler için çok faydalı bir yağ yaratıyor. Fakat geride yeniden kullanması zor bir katı karbon atığı bırakıyor.

İşte Rice Üniversitesi’nden bilim insanları siyah karbonun flaş grafen üretmek için muhteşem bir aday olduğunu buldu. Bu maddeye flaş jul ısıtma uygulandığında, %70 civarı grafene dönüşürken, eski lastik kauçuğu ve ticari siyah karbon verimi %47’e çıkıyor.

Sonrasında araştırma ekibi bu yeni grafen malzemesini beton üretimine ekledi. Lastik siyah karbondan üretilen grafenden ağırlıkça %0,1 ve siyah karbon ve atık kauçuktan ağırlıkça %0.05 portland çimentoya eklendi. İlave yapılan çimentodan üretilen beton silindirler üzerinde yapılan dayanım testlerinde basınç mukavemetinin %30 daha iyi olduğu gözlendi.

“2D grafenin ekim etkisi sayesinde, çimentodaki hidratlar daha iyi büyüyor, işte bu sonraki aşamalarda tekrardan bir güçlendirme etkisi yaratıyor,” diyor yardımcı yazar Rouzbeh Shahsavari.

Araştırmacılar grafenle güçlendirilen betonun, çevreye faydaları olduğunu belirtiyor.

Bu sayede hem atık lastiklerin çöpe gitmesi engelleniyor hem de beton yapıların dayanımı da artıyor. Daha az beton kullanarak, daha dayanıklı yapılar yapılabilir. Böylece tüm dünyada çimento fabrikalarından kaynaklanan yaklaşık %9 olan karbondioksit emisyonu daha aşağı çekilebilir.

Araştırmanın yardımcı yazarı James Tour, “Eğer yollar, binalar ve köprülerde daha az beton kullanabilirsek, emisyonu çok daha başında bertaraf edebiliriz.

Araştırma Carbon dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Rice University

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Atık Lastiklerden, Beton Dayanımını Arttıran Grafen Üretildi – Brim medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu