Sorting by

×
Genel

Akıllı Telefonlar Klozet Kapağından 10 Kat Fazla Bakteri İçerebiliyor

Insurance2go tarafından yapılan bir araştırmada akıllı telefonların tuvaletlere oranla 10 kata kadar fazla bakteri barındırabileceği görüntülendi. Alınan fotoğraflar bakteri, küf ve maya telefonlarımızı ele geçirdiği görüntülendi. Telefonunuzun ekranı ve ön kısmı en çok mikrobu barındıran alanlar.

En çok mikrop barındıran diğer bölgeler ise , hoparlörün arkası, kilit butonu ve home butonu olarak sıralanıyor. Birleşik Krallık’ta(UK) yapılan araştırmaya göre her üç insandan biri telefonunu asla temizlemiyor. Telefonunu temizleyen her 20 kişiden biri ise bunu 6 aydan kısa sürede temizliyor.

Araştırmacılar iPhone 6, Samsung Galaxy 8 ve Google Pixel’i teste tabi tutarak,aerobik bakteri, küf ve maya seviyelerini test etti.

Üç telefonda de ekranlar yüksek bakteri seviyelerine sahipler. Samsung cm2’de 100 CFU(ünite başına oluşan koloni), iPhone 40 CFU ve Google Pixel 12 CFU bakteri içeriyor.

Eğer kıyaslama yaparsak ofiste kullandığımız klavye ve farede cm2’de 5CFU, tuvalet kapağı ve sifonda 24 CFU bulunuyor. Ayrıca makyaj blenderı’da cm2’de 24 CFU, fırçada ise 0,4 CFU küf bulunuyor.

Elite Aesthetics’den Dr. Shirin Lakhani telefonlardaki bu yüksek miktarlardaki bu mikropların cilt problemlerine neden olabileceğini belirtiyor.

 

Dr. Shirin Lakhani şöyle açıklıyor: “Akıllı telefonlarımız cilt kontaminasyonu ve cilt problemlerine davetiye çıkarıyor; yani sivilcelere. “

“Telefon ekranından gelen bu yüksek miktardaki mikroplar, cilt yağı  ve telefondan gelen ısıyla birleşince daha fazla bakterinin üremesine neden oluyorlar. Bunlar gözenekleri tıkayarak, enflamasyon(iltihap) ve sivilceye neden oluyor.

Bu problemi aşmak için düzenli olarak telefonunuzu alkollü mendille silmelisiniz.

Akıllı telefonları sürekli kullandığımızdan bu görünmez mikroplar için ideal yaşam koşulları oluşturuyoruz.

Test edilen telefonların ekranlarının, telefonların arka taraflarına göre nerdeyse 4 kat daha bulaşıcı olduğu ortaya çıktı.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/femail/article-6090377/How-smartphone-covered-TEN-times-bacteria-toilet-seat.html

Samsung Galaxy 8’nin yüzeyinde üreyen bakteriler
Google pixel akıllı telefondaki bakteriler
Üst Klavye fare (bakteri-maya) /Alttaki Tuvalet Kapağı (bakteri-maya)
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu