Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mühendislik / Yeni McLaren P1 SÜPER SPOR ARABA 2012 PARİS OTO FUARI’ NDA SERGİLENDİ

Yeni McLaren P1 SÜPER SPOR ARABA 2012 PARİS OTO FUARI’ NDA SERGİLENDİ

Yeni McLaren P1′ in  ilk fotoğrafları yayınlandı. Resmi tasarımıyla uzun süreden beri merakla beklenen McLaren F1 arabasının neye benzediği böylece sergilenmiş oldu. Geliştirilme aşamasındaki kod ismini P12 olduğunu biliyoruz,  fakat gelecek yıl çıkacak olan yeni nesil Enzo Ferrari’ yle savaşta ismi P1 olarak da biliniyor.

Çok fazla teknik veri açığa çıkmasa da, söz konusu McLaren olunca herşey daha belirgin oluyor.

McLaren Yönetim Kurulu’ndan P1’ de hedefin bugüne kadar yapılmış  en heyecan verici, en yetenekli, en teknolojik ve en  dinamik süper arabayı yapmak olduğunu belirtiyor. Sheriff P1’ de amacın sınıfında en yüksek hıza sahip arabayı yapmak değil, en iyi sürüşü sağlayan arabayı yapmak olduğunu söylüyor.

Resmi olarak onaylanmasa da P1’ de MP4-12C’ deki 3.8 litre twin-turbo V8 750 beygirlik motorun revize olmuş halinin kullanacağı belirtiliyor. Yapılan geliştirme sadece bununla kalmıyor, bu motor P1’ de Formula 1’ de kullanılan KERS elektrik motoruyla donatılıp, çift debriyajlı vites kutusuyla toplam güç 850 beygire çıkacak.

MP4-12C’ nin sanatsı dokusunun altında, ProActive Şasi Kontrollü süspansiyonlar ve karbon tüpler kullanıldı. P1 MP4-12C ile benzer boyutlara sahip olduğu düşünülse de halen tam olarak belli değil. Araba görünüşte oldukça yırtıcı olacağa benziyor.

Agresif arka taraf , yırtıcı bir hayvan gibi görünen kapılarıyla kendini belli ediyor. Ayrıca aerodinamik açıdan yaşanan gelişimler de göze çarpıyor.

Arabanın fiyatının yaklaşık 800,000 sterlin civarında olacağı düşünülüyor.

 

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*